Δούκας – Νέα Ιωνία 24-16

Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη με τον εντυπωσιακό Δημήτρη Μπραουδάκη κάτω από τα δοκάρια να έχει 18 επεμβάσεις (σε 32 σου) με ποσοστό 60% και τον Ζαμπούνη να πετυχαίνει 8 γκολ στην επίθεση δεν μπορούσε να χάσει. Από την άλλη η ομάδα των εκπαιδευτηρίων ΙΕΚ Ξυνή βρέθηκε σε πολύ κακή ημέρα και υπέπεσε με πολλά λάθη σε

Στο πρώτο ημίχρονο ο Δούκας παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με μπροστάρη τον Δημήτρη Μπραουδάκη να έχει 8 επεμβάσεις και ποσοστό κοντά στο 60% κυριάρχησε.

Η άμυνα του Δούκα κράτησε χωρίς γκολ τον ΙΕΚ ΞΥΝΗ στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα με τον Αλβανό να σκοράρει στο 13:08, μειώνοντας σε 3-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας έφτασε γρήγορα στο +7 (13-6) με τον Αποστολίδη, ενώ με τη πάροδο του χρόνου αύξησε τη διαφορά στα 9 τέρματα (18-9) στο 45:15.

Ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ μείωσε σε 19-13 στο 52’ με τον Αλβανό, αλλά ο Δούκας ανέκτησε και πάλι διαφορά 8 γκολ (23-15) με τον Ζαμπούνη στο 57’ και «καθάρισε» την πρόκριση, αφού λόγω περισσοτέρων εκτός έδρας γκολ, του αρκούσε διαφορά 6 τερμάτων.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 24-16
Τα πεντάλεπτα:
1-0, 1-0, 4-1, 5-2, 8-5, 11-6 (ημχ.), 13-6, 15-8, 17-9, 19-11, 21-13, 24-16
ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 3, Ζαμπούνης 8, Μανουσέλης, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Πάνου, Μπάγιος 3, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 2, Κυρκίτσος, Μυλωνάς 3
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μελετάκος, Κανδύλας 1, Αλβανός 6, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 2, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 4.
Διαιτητές: Μανέα- Ιλιέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Κωνσταντίνου (Κύπρος), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/4-4/6

Πηγή: gazzetta.gr