Κατοστάρα για τη Δόξα Λευκάδας

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Δόξα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής ημέρας της Α2 ανδρών.

Όπως δείχνει και το σκορ, ήταν μια επιβλητική νίκη για τη λευκαδίτικη που ξεκινάει το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος με το δεξί.

Η Δόξα έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Ξέφυγε νωρίς στο σκορ (16-9 στο 5′) και έδειξε ότι δεν είχε διάθεση να αφήσει περιθώρια στους αντιπάλους. Με πιεστική άμυνα και γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι ανέβαζε το δείκτη του σκορ συνεχώς. Το δεκάλεπτο έληξε με 28-15.

Το ίδιο μοτίβο υπήρχε και στη συνέχεια. Η Δόξα, παρά τις συνεχόμενες αλλαγές του Τακιανού, δε μείωσε την ένταση και την ενέργεια στο παιχνίδι της και έτσι το ημίχρονο έληξε με 53-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Πευκοχώρι δοκίμασε με άμυνα ζώνης να κόψει το ρυθμό και να ανακόψει τη φόρα των παιχτών της Δόξας αλλά δεν κατάφερε κάτι. Το υπόλοιπο του δεκαλέπτου, αλλά και του δευτέρου ημιχρόνου, κύλησε με τον ίδιο τρόπο. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και ο προπονητής έδωσε χρόνο σε όλους τους παίχτες που είχε στη διάθεσή του. Τελικό σκορ 105-65, που μάλλον δείχνει και τη διαφορά στη δυναμικότητα των ομάδων.

Καλύτεροι για τη Δόξα οι Κανονίδης, Τσαλδάρης, Κέτζο και Καρύδας ενώ από το Πευκοχώρι διασώθηκαν οι Μάρτζος, Συμεωνίδης και Θεοδωράκο.