Νέα Ιωνία – ΠΑΟΚ 26-25

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων πήρε τη νίκη 26-25, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Κώστα Τσιλιμπάρη με 20 επεμβάσεις, με την τελευταία, η οποία έκρινε και την κατάληξη του αγώνα ήταν στο 59:55 σε πέναλτι του Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς.

Νωρίτερα στο 59:40 ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Νίκος Λοίζος είχε σταματήσει τον Αλέξη Αλβανό από τα 7 μέτρα, δίνοντας την ευκαιρία στον «δικέφαλο» του Βορρά να έχει την τελευταία επίθεση. Οι γηπεδούχοι πλέον είναι μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας το απόλυτο «5 στα 5».

Το ματς
Ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ είχε τον έλεγχο από την αρχή και το προβάδισμα στο σκορ. Μετέτρεψε το 4-3 σε 7-3 στο 15:40 με τον Κεδέρη να πετυχαίνει συνεχόμενα γκολ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Κυπραίο σε 8-8 (21’), αλλά οι γηπεδούχοι στην συνέχεια ανέκτησαν διαφορά τριών τερμάτων (11-8, 12-9) με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει εκ νέου σε 12-12 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 14-13.

Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη με τον Κανδύλα ξέφυγε με 16-13 (33’) και με 20-16 στο 42’ με τον Παπακυπριανού να είναι πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και τα πέντε γκολ (23-18) στο 48’ με τέρμα του Χάλαρη, ενώ παρά την μείωση του σκορ σε 23-21 (50’), ο Κανδύλας με δύο γρήγορα γκολ έκανε το 25-21 στο 52’.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε σε 25-24 (56:47) και 26-25 στο 59’, πριν γίνουν οι δύο τελευταίες φάσεις που στιγμάτισαν την αναμέτρηση με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες.

Τσιλιμπάρης, Παπακυπριανού και Κεδέρης ξεχώρισαν για τον ΙΕΚ ΞΥΝΗ, ενώ για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ, αλλά και μοιραίος ήταν ο Βεσελίνοβιτς με τον Λοίζο να ανεβαίνει πολύ στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, έχοντας συνολικά 15 επεμβάσεις.

Ο Παναγιώτης Ιατρούδης, προπονητής της ΙΕΚ ΞΥΝΗ, Νέα Ιωνίας τόνισε: «Είδαμε τις δύο πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος αυτή την περίοδο. Είμαι χαρούμενος για την νίκη. Οι παίκτες μου τα έδωσαν όλα. Στο τελευταίο λεπτό είδαμε το μεγαλείο του χάντμπολ με δύο εξαιρετικούς τερματοφύλακες»

Από την πλευρά του ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Νίκος Γεωργιάδης: «Είναι αλήθεια ότι δεν είχαμε καλή απόδοση για 60 λεπτά, αλλά κάποια ξεσπάσματα στην διάρκεια του ματς. Στο τέλος ρισκάραμε και μπορούσαμε να πάρουμε βαθμό, ο οποίος θα ήταν πολύτιμος για την συνέχεια. Ήταν πολύ θετικό που είχαμε αντίδραση και απάντηση στις διαφορές που έχτισε ο αντίπαλος, ακόμα και όταν βρεθήκαμε πίσω με πέντε γκολ».

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΝΙ – ΠΑΟΚ 26-25
Τα πεντάλεπτα
: 2-1, 4-3, 6-3, 8-7, 12-10, 14-13 (ημχ.), 17-14, 18-15, 21-17, 23-21, 25-23, 26-25
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος 1, Μανιουδάκης, Κανδύλας 4, Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανιού 7, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης 6
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 1, Παλάσκας, Τσίλης 5, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 2, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 4, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 10
Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν, Δίλεπτα: 6-2 Πέναλτι: 0/1- 2/4

Πηγή: gazzetta.gr