Πανελλήνιος – Νέα Ιωνία 18-24

Επόμενη πρόκληση, το μεγάλο ντέρμπι για την Α΄ φάση του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ την προσεχή Κυριακή.

Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη έλεγξε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας διαφορά ακόμα και 7 γκολ (13-20) στο 45:44.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κώστας Τσιλιμπάρης με 13/29 επεμβάσεις και ο Χρήστος Κεδέρης με 6 γκολ, ενώ στο πρώτο ημίχρονο σημαντικά γκολ πέτυχε και ο Πέτρος Κανδύλας.

Ο Πανελλήνιος «κόλλησε» επιθετικά για μεγάλο χρονικό διάστημα, σημειώνοντας μόλις ένα γκολ από το 35’ έως το 49’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με την είσοδο του νεαρού Παπαδόπουλου κάτω από τα δοκάρια, προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, μειώνοντας σε 16-20 με σερί 3-0, αλλά με τους Κεδέρη και Αλβανό ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ «κλείδωσε» την νίκη.

Ο τερματοφύλακας το ΙΕΚ Ξυνή, Νέα Ιωνία, Κώστας Τσιλιμπάρης δήλωσε: «Ήταν μια σημαντική νίκη, διότι υπήρχε αρνητική ψυχολογία μετά την εμφάνιση και τον αποκλεισμό από την Ευρώπη και πλέον είμαστε έτοιμοι για το ματς με την ΑΕΚ που κρίνει τον στόχο του Κυπέλλου. Το παιχνίδι κόντρα στον Πανελλήνιο ήταν δύσκολο, καθώς στην Κυψέλη έχουν στραβοπατήσει πολλές ομάδες και πιθανότατα θα συμβεί και σε άλλες».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Πανελληνίου, Γιώργος Ζαραβίνας είπε: «Συγχαρητήρια στον αντίπαλο. Ήθελε περισσότερο το παιχνίδι. Εμείς για κάποιο λόγο δεν είχαμε ενέργεια και ζήλο, ενώ είχαμε και κακή νοοτροπία».

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 18-24
Τα πεντάλεπτα
: 2-2, 4-4, 6-8, 8-9, 9-11, 11-13 (ημχ.), 12-15, 12-17, 13-19, 14-20, 16-20, 18-24
ΠΓΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 1, Ασβεστάς, Κρητικός 4, Χελιώτης, Κωστούλας 1, Μάτοβιτς 6, Χειβιδόπουλος 2, Σαμαράς, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης, Στούμπης 4, Μαντζόπουλος, Παπαδόπουλος, Τσάτσας, Ζαχάρης.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μελετάκος, Μανιουδάκης, Κανδύλας 5, Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου 4, Παπακυπριανού 3, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 3, Κεδέρης 6.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, Δίλεπτα: 8-8, Πέναλτι: 3/3-1/1

Πηγή: gazzetta.gr