Όταν ο Griebel συνάντησε τον Walter Röhrl!

Marijan-Griebel-Opel-ADAM-R2-303470

O Marijan Griebel είναι ο φετινός πρωταθλητής του ERC Junior Championship. Ο «μικρός» Γερμανός οδήγησε φέτος ένα Opel Adam R2 και κέρδισε τους δύο από τους έξι αγώνες του θεσμού!

Opel-ADAM-R2-303327

Ο Griebel συναντήθηκε με έναν άλλο μεγάλο θρύλο του WRC, τον Walter Röhrl, o οποίος και αυτός έχει κερδίσει ένα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλλυ, οδηγώντας επίσης ένα Opel.

Ήταν το 1974 όταν με ένα Opel Ascona A κέρδισε τον τίτλο και έβαλε πλώρη για τα δύο Παγκόσμια Πρωταθλήματα οδηγών, που κέρδισε το 1980 με την Fiat (131 Abarth) και το 1982 με την Opel (Ascona 400).

Opel-Classic_074_-940x528

H συνάντηση των δύο πρωταθλητών έγινε στο περιθώριο του Stadte Rally, τον τελευταίο γύρο του φετινού ADAC Opel Rally cup.

rohrl-griebel-800x529

Το έπαθλο τώρα του «μικρού» Ευρωπαίου πρωταθλητή για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Junior, ήταν η συμμετοχή του στο Ράλλυ Κύπρου με ένα Skoda Fabia R5.

AUTO - ERC CYPRUS RALLY 2016

Ο Marijan Griebel στην πρώτη του επαφή με αυτοκίνητο κατηγορίας R5, άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, οδήγησε πολύ γρήγορα και τερμάτισε στην πολύ αξιόλογη δεύτερη θέση της γενικής, μπροστά από πολλά μεγάλα ονόματα που διεκδικούσαν το Πρωτάθλημα Ευρώπης.

821322-800x533

Επί της ευκαιρίας, να σας θυμίσουμε πως το φετινό πρωτάθλημα Ευρώπης στην μεγάλη κατηγορία (ERC) κατέκτησαν –για δεύτερη συνεχόμενη φορά- οι Kajetan Kajetanowicz – Jaroslaw Baran με Ford Fiesta R5, ενώ δεύτεροι ολοκλήρωσαν τη σεζόν οι Alexey Lukyanuk – Romain Kapustin επίσης με Ford Fiesta R5, που κατέκτησαν όμως το ρεκόρ των περισσότερων κερδισμένων ειδικών, με 42 κερδισμένες ειδικές στο ενεργητικό τους!

54540fd901ee06ff6f1d6d1909d672f4

Πρωταθλητές στην κατηγορία ERC2 (δες εδώ) ήταν ένα πλήρωμα από την Πολωνία οι Wojciech Chuchala –  Daniel Dymurski με Subaru Impreza N14 υποστηριζόμενο από την Subaru Πολωνίας. Κέρδισαν τους πέντε από τους έξι αγώνες που πήραν μέρος και είναι άξιοι Πρωταθλητές.