«Έσπασε» το αήττητο στο «κάστρο» της Νικόπολης έπειτα από δύο παρατάσεις

Ο ΓΣ Ελίμειας επικράτησε στο ΔΑΚ Πρέβεζας του ΣΚ Νικόπολη με σκορ 78-82, για την 8η αγωνιστική του 3ουΟμίλου του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

IMG 5800

Για να «σπάσει» το μέχρι στιγμής αήττητο στην έδρα της Νικόπολης (πολύς κόσμος βρέθηκε στις εξέδρες του ΔΑΚ), χρειάστηκαν δύο παρατάσεις, η «πληγή» που άφησε στην ομάδα ο τραυματισμός του Παπαμιχαήλ (δεν έπαιξε καθόλου), έλλειψη συγκέντρωσης σε λεπτομέρειες του αγώνα και ένας «δαιμονισμένος» Μαλούτας, ο οποίος πέτυχε τους 15 από τους 28 πόντους του στις δύο παρατάσεις.

IMG 5843

Ήταν ένα κλασσικό ντέρμπι κορυφής της Γ’ Εθνικής, με πολύ «ξύλο» στις δύο ρακέτες, συναρπαστική εξέλιξη, το ροζ φύλλο αγώνα να έχει αλλάξει τουλάχιστον 5 φορές χέρια στις δύο παρατάσεις και τη Νικόπολη να μένει με την «πικρή» γεύση της πρώτης εντός έδρας ήττας.

IMG 5773

Το ξεκίνημα ωστόσο για τους γηπεδούχους ήταν… ονειρικό. Στα πρώτα 6 λεπτά η ομάδα της Πρέβεζας προηγήθηκε μέχρι και με 13 πόντους διαφορά (21-8), έχοντας τρομερή ευστοχία από το τρίποντο (2 εύστοχα ο Τσιτσώνης και από ένα οι Νίκας και Μακρόπουλος) και λύσεις στη ρακέτα με το Μπάλλα (πέτυχε συνολικά 20 πόντους). Το δεύτερο φάουλ του Μακρόπουλου ανάγκασε τον Παπίρη να τον αποσύρει στον πάγκο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους και είδαν τον Βλάχο να «τραβάει» το σκορ στην επίθεση. Κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με σκορ 21-14.

IMG 5763

Το δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί να χαρακτηριστεί μία «επιθετική τραγωδία» για τη Νικόπολη, η οποία πέτυχε μόλις 9 πόντους και δέχθηκε 20. Η Νικόπολη δεν «έβλεπε» το καλάθι, ο ΓΣ Ελίμειας βρήκε λύσεις με τον Νικολάου και ο φόργουροντ των φιλοξενούμενων με κάρφωμα έκανε το 21-23 στα μισά του δεκαλέπτου. Πλέον… είχαμε ντέρμπι. Η διαφορά έφτασε και στο -6 (23-29 με καλάθι του Μαλιούρα και 27-34 με τρίποντο του Μαλούτα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 30-34.

IMG 5774

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παπίρης δοκίμασε και πάλι ένα σχήμα με το Νίκα στο «3» και φάνηκε να του… βγαίνει. 4’24’’ πριν τη λήξη της περιόδου, ο Τσιτσώνης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Νικόπολη (41-40) και ακολούθησε πραγματική «μάχη» με τη Νικόπολη να είναι μπροστά με το τέλος του δεκαλέπτου 46-45.

IMG 5818

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς! Στα 6’47’’ η Ελίμεια έκανε το 48-53 με τρίποντο του Μακρή. Μπάλλας και Τσιτσώνης «απάντησαν» ισοφαρίζοντας σε 53-53. Η ίδια «απάντηση» δόθηκε στο τρίποντο του Μακρή από το Νίκα (56-56). Μία τεχνική ποινή για «θέατρο» στο Νίκα δημιούργησε εκνευρισμό στην εξέδρα, με τους φιλοξενούμενους με λέι-απ του Μαλούτα να κάνουν το 56-58. Ο Μπάλλας με «χουκ» ισοφάρισε και πάλι στα 1’42’ πριν τη λήξη, με την Ελίμεια να παίρνει και πάλι προβάδισμα με το Μακρή (2/2 βολές), ο οποίος έκανε το 58-60. Με τον ίδιο τρόπο ο Μπάλλας 16’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το 60-60 και κάπου εκεί είχαμε παράταση, καθώς 3’’ πριν το τέλος ο Μαλούτας αστόχησε σε λέι-απ.

IMG 5769

Αργυρός και Μπάλλας έφτασαν το σκορ στο 64-60, η άμυνα «έσφιξε» για τα καλά (στα 2’11’’ πριν τη λήξη της παράτασης ο ΓΣ Ελίμειας δεν είχε πετύχει καλάθι) και η Νικόπολη έδειχνε πως «αγκαλιάζει» το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Αργυρός με 3ποντο έκανε το 67-64, στα 48’’ πριν το σφύριγμα της λήξης και στα 36’’ ένα κρίσιμο σφύριγμα των διαιτητών (φάουλ στο Βαγενά, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα ο πάγκος και οι παίκτες της Νικόπολης) έδωσε την ευκαιρία στο Μακρή με δύο εύστοχες βολές να διαμορφώσει το 67-65. Στα 13’’ σφυρίχτηκαν βήματα στο Μπάλλα και ο Μαλούτας με προσωπική ενέργεια ισοφάρισε σε 67-67 στέλνοντας το ματς εκ νέου στην παράταση.

IMG 5852

Στη δεύτερη παράταση η Ελίμεια έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια. Πέντε πόντοι του Μαλούτα και ένα κάρφωμα του Νικολάου «έγραψαν» το 67-74, στα 2’50’’ πριν το σφύριγμα της λήξης. Το 3ποντο του Τσιτσώνη (70-74) και το follow του Μακρόπουλου (73-76) έδωσαν «ζωή» στη Νικόπολη, ωστόσο δύο χαμένες βολές του Βαγενά και η ψυχραιμία του Μαλούτα «έγειραν τη πλάστιγγα» υπέρ της Ελίμειας για το τελικό 78-82, με τις δύο ομάδες να δέχονται το «θερμό» χειροκρότημα όσων βρέθηκαν στις εξέδρες για το ωραίο μπάσκετ που έπαιξαν.

IMG 5899

Διαιτητές: Φούντζηλας – Αγραφιώτης

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 30-34, 46-45, 60-60 (Α’ παράταση: 67-67, Β’ παράταση: 78-82)

ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Μενιουδάκης, Αργυρός 8, Κιτσαντάς, Τσιτσώνης 18, Ροντογιάννης, Πολίτης 6, Παπαδημητρίου, Βαγενάς 4, Νίκας 13, Μακρόπουλος 9, Αγραπιδάκης, Μπάλλας 20.

ΓΣ Ελίμειας (Καραγιαννίδης): Μαδίκας, Μαλούτας 28, Δημόπουλος, Βλάχος 10, Πάπιστας, Τσέπουρας, Κατσέλας 4, Τσιαούσης, Μαλιούρας 7, Μακρής 19, Νικολάου 14.

πηγή: atpreveza.gr