Αστέρας Παραποτάμου – Μακεδονίκος Φούφα 0-3 (video)

Ο Μακεδονικός Φούφας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο σημερινό παιχνίδι στον Παραπόταμο, επικρατώντας με 3-0 του Αστέρα, σημειώνοντας όλα τα γκολ του στο β΄ημίχρονο, με τους γηπεδούχους πάντως να αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο στην τελευταία μισή ώρα αγώνα. Τα παιδιά του Αστέρα Παραποτάμου πάλεψαν για να πετύχουν ένα θετικό αποτέλεσμα, αλλά τόσο η ποιότητα του αντιπάλου όσο και η κούραση που έγινε εμφανής στους παίκτες του Σπύρου Παππά με την πάροδο του παιχνιδιού, δε τους επέτρεψε κάτι καλύτερο.Ο Αστέρας έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο α΄μέρος με τον Γιαννακό, όμως το πλασέ του κύλησε “σβηστό” προς τη γραμμή τέρματος, με τους αμυνόμενους να απομακρύνουν τελικά τη μπάλα.Ματούλας, Φωτιάδης και Τσικόπουλος πρωταγωνίστησαν στις πιο σημαντικές στιγμές του Μακεδονικού στο πρώτο 45λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην επανάληψη, φορτσάροντας με σκοπό ένα τέρμα, πράγμα που πέτυχαν τελικά στο 60′.Ο Ασλαμπάλογλου έπιασε ένα ισχυρό σουτ έξω από την περιοχή, ο Βενέτης τινάχτηκε και απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Φωτιάδης είχε εύκολο έργο για το 1-0 του Μακεδονικού.Λίγες στιγμές μετά ο Πάνος Πανταζής είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα  στον Ασλαμπάλογλου στο χώρο του κέντρου, γεγονός που μείωσε κατά πολύ τις ελπίδες του Αστέρα για ένα θετικό αποτέλεσμα. Ο Παραπόταμος βρέθηκε κοντά στο 1-1 στο 68΄,  αλλά η κοντινή προβολή του Γιαννακού μετά το φάουλ-γέμισμα του Σουλιώτη, πέρασε πάνω από το δοκάρι του Δημητριάδη.Καρασιούνας (75΄ με δυνατό σουτ) και Τοπάλης (88΄ με πλασέ σε κενό τέρμα)ολοκλήρωσαν τη νίκη του Μακεδονικού.Μάλιστα ο Βενέτης πραγμαποίησε σωτήριες επεμβάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την άμυνα του Αστέρα να έχει ανοίξει, σε τετ-α-τετ με τους αντίπαλους επιθετικούς.
Αστέρας Παραποτάμου: Βενέτης, Μπάρκας, Π. Πανταζής, Σουλιώτης, Μητσέλος (78′ Ηλ. Γκόλιας), Κώτσιας, Γιάκης (64΄Διαμάντης), Παπανδρέου, Γ. Γκόλιας, Πασχάλης, Γιαννακός.
Μακεδονικός Φούφας: Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Κοπατσάρης, Πιρατζάους, Τζουβάρας, Ασλαμπάλογλου, Τσικόπουλος, Φωτιάδης, Ματούλας ( 82΄ Πολυχρονίδης) , Τοπάλης, Δούφας (63΄ Καρασιούνας).

Δείτε το βίντεο του theball.gr με τα καλύτερα στιγμιότυπα του παιχνιδιού του Παραποτάμου