«Αφεντικό» στην έδρα του ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας – Επικράτησε και του Αριστοτέλη Φλώρινας

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε εντός έδρας με σκορ 70-55 του ΦΣ Αριστοτέλη Φλώρινας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας μπάσκετ. Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν το απόλυτο νικών στην έδρα τους και με νίκες-ήττες 5-1, παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και συνεχίζουν τη σεζόν, κοιτάζοντας κάθε αγώνα ξεχωριστά.

IMG 0587

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης των γηπεδούχων με την ομάδα της Φλώρινας, οι παίκτες των δύο συλλόγων ξέχασαν τι πάει να πει «καλάθι» για παραπάνω από 4 λεπτά.

IMG 0638

Στα 5’55’’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τους πρώτους δύο πόντους στο ματς, με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 10-9 υπέρ της Νικόπολης. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και νευρικές και τον πρώτο λόγο είχαν οι δυνατές «μονομαχίες» στην άμυνα.

IMG 0612

Οι Πρεβεζάνοι μπήκαν με «καθαρότερο μυαλό» στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρ’ όλα αυτά στερήθηκαν σε αυτό το χρονικό διάστημα τον Μπάλλα, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό του γόνατο. Κατάφεραν να «χτίσουν» δύο φορές ένα καλό προβάδισμα, με 17-9 (με πόντους των Κιτσαντά και Πολίτη) και 21-13 (με πόντους των Μακρόπουλου και Πολίτη), ωστόσο ο σύλλογος της Φλώρινας βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Τέρπο, Βίτκα και Τούζο και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (27-27), 1’11’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Μία βολή και ένα δίποντο του Πολίτης διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου (30-27).

IMG 0631

Παρόμοια η εικόνα της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Κώστα Παπίρη να επιλέγει το σχήμα με τους τρεις «πύργους» (Μακρόπουλο, Μπάλλα και Βαγενά). Μακρόπουλος και Τσιτσώνης «χτύπησαν» με εύστοχα τρίποντα και η Νικόπολη προηγήθηκε με 9 πόντους (36-27) στα 7’05’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Αριστοτέλης όμως αποδεικνυόταν «εφτάψυχος» και έκανε το 41-38 με σουτ τριών πόντων του Τούζου, στα 2’18’’ πριν τη λήξη της περιόδου, η οποία «έκλεισε» στο 47-43 χάρη σε ένα εκπληκτικό follow του Μπάλλα με την κόρνα της λήξης.

IMG 0674

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νικόπολη πρόσεξε της λεπτομέρειες, ο Τσιτσώνης αποδείχθηκε «καυτός» από τη γραμμή των τριών πόντων (πέτυχε τρία τρίποντα), οι Πολίτης, Βαγενάς πρόσθεσαν «χρήσιμους» πόντους και το τελικό 70-55 ήρθε φυσιολογικά.