Ολοκληρώθηκε και η Β΄ φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ΟΠΕΝ Παμπαίδων το οποίο διεξάγεται (20-25 Ιουνίου) στην Αργολίδα.

Τα Βριλήσσια επικράτησαν του Ιωνικού με 18-13 και ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 35-27 του Διομήδη Άργους. Έτσι κατέκτησαν τις δύο πρώτες θέσεις του Β΄ ομίλου και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του θεσμού.

Στον Α’ όμιλο οι προκρίσεις είχαν κριθεί από χθες, ωστόσο Ολυμπιακός και Φίλιππος Βέροιας έπαιξαν για την πρωτιά με την ομάδα του Κερατσινίου να επικρατεί 24-23 και να διευρύνει το νικηφόρο σερί της. Οι ομάδες του Πειραιά και των Βριλησσίων είναι οι μοναδικές που έχουν κάνει το «πέντε στα πέντε» στην διοργάνωση και μάλιστα πριν μία εβδομάδα είχαν αναμετρηθεί στον τελικό του πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ!

Το απόγευμα στο κλειστό της Αγίας Τριάδας, στις 18:00 θα αναμετρηθούν Ολυμπιακός Κερατσινίου- ΠΑΟΚ για τον 1ο ημιτελικό, ενώ στις 19:30 τα Βριλήσσια θα παίξουν με τον Φίλιππο Βέροιας στον 2ο ημιτελικό.

Το αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής (B’ φάση)
Δράμα 86-Πανελλήνιος 23-20
Άρης Νίκαιας- Φαίακας Κέρκυρας 18-30
Φίλιππος Β΄- Στεάουα 18-15
ΑΕΣΧ Πυλαίας- Λεωνίδας 29-18
Διομήδης Άργους- ΠΑΟΚ 27-35
ΑΟ Προσοτσάνης- ΑΣΕ Δούκα 27-30
Φοίβος Συκεών- ΓΣ Παπασιδέρης 35-35
Ολυμπιακός- Φίλιππος 24-23
Ιωνικός ΝΦ- Βριλήσσια 13-18
ΟΦΝΙ- ΧΑΝΘ 31-19

Το πρόγραμμα (Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο πρωί)
Παρασκευή 24/6
Άργους 17:30, Φίλιππος Β’- ΑΕΣΧ Πυλαίας (Όμιλος Ε)
Ναυπλίου 17:30, Στεάουα- Πολιτεία (Όμιλος Ε)
Νέας Κίου 18:00, ΑΣΕ Δούκα- Διομήδης Άργους (θέσεις 5-8)
Αγίας Τριάδας 18:00, Ολυμπιακός- ΠΑΟΚ (1ος ημιτελικός)
Άργους 19:00, ΓΣ Παπασιδέρης- ΟΦΝΙ (θέσεις 9-10)
Ναυπλίου 19:00, Δράμα 86- Φαίακας (θέσεις 11-12)
Αγίας Τριάδας 19:30, Φίλιππος Βέροιας- Βριλήσσια (2ος ημιτελικός)
Νέας Κίου 19:30, Προσοτσάνη- Ιωνικός (θέσεις 5-8)

Σάββατο 25/6
Ναυπλίου 08:00, ΓΣ Παπασιδέρης- Λεωνίδας (Όμιλος Ε)
Νέας Κίου 08:00, Φοίβος- ΧΑΝΘ (θέσεις 13-14)
Αγίας Τριάδας 08:15, θέσεις 7-8
Άργους 09:00, Στεάουα- ΑΕΣΧ Πυλαίας (Όμιλος Ε)
Νέας Κίου 09:30, θέσεις 5-6
Ναυπλίου 09:30, Πανελλήνιος- Άρης Νίκαιας (θέσεις 5-6)
Αγίας Τριάδας 09:45, μικρός Τελικός
Αγίας Τριάδας 12:00, Τελικός

Τελικές βαθμολογίες Β΄ φάσης
Θέσεις 1-8
Α’ όμιλος
1. Ολυμπιακός Κερατσινίου 6 (96-74)
2. Φίλιππος Βέροιας Α’ 4 (94-75)
3. ΑΣΕ Δούκα 2 (78-95)
4. ΑΟ Προσοτσάνης 0 (81-105)

Β΄ όμιλος
1. Βριλήσσια 6 (75-68)
2. ΠΑΟΚ 4 (83-70)
3. Ιωνικός ΝΦ 2 (60-70)
4. Διομήδης Άργους 0 (86-96)

Θέσεις 9-16
Γ΄ όμιλος:
1. ΓΣ Παπασιδέρης 5 (106-85)
2. Δράμα 86 4 (69-79)
3. Φοίβος Συκεών 3 (75-87)
4. Πανελλήνιος 0 (75-87)

Δ΄ όμιλος
1. ΟΦΝΙ 6 (81-57)
2. Φαίακας 4 (80-65)
3. ΧΑΝΘ 2 (59-79)
4. Άρης Νίκαιας 0 (54-73)

Ε’ όμιλος (θέσεις 17-21) –εκκρεμούν δύο αγωνιστικές-
1. ΑΕΣΧ Πυλαίας 4 (60-40)
2. Λεωνίδας 4 (82-73)
3. Πολιτεία 2 (54-49)
4. Φίλιππος Β’ 2 (56-78)
5. Στεάουα 0 (56-78)

Αναλυτικά οι συνθέσεις
Δράμα 86′ – Πανελλήνιος Γ.Σ. 23-20
Τα πεντάλεπτα:3-1,6-3,7-5,9-7,9-8(ημχ.)10-11,13-14,14-16,18-18,23-20
ΔΡΑΜΑ 86′ (Δερμετζίδης Σάββας): Αλμπάντης 4, Αμουτζιάς, Δαλάκας 1, Δεβρίκης, Δεμερτζίδης6 , Δρέζιος, Θεοδωρίδης, Καραγιαννίδης, Κρανιώτης 2, Κύρτσος,Λαζαρίδης ,Μπουρλίβας , Πουλής, Σιαματας 1, Σίνα 7, Τσελεμπόνης 2.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ.: Βερτζώνης, Βούλγαρης, Γερουλάνος 18, Γιανννουλάκης Ν., Γιαννουλάκης Δ., Δασκαλόπουλος 1, Ζάχαρης-Ιωαννίδης, Θεοχάρης, Κατάκαλος ,Κατσικέρος, Νολασκο, Παντζάκης ,Παπαπούλιος, Σίγαλος, Χατζόπουλος ,Χριστόπουλος, Ψαρρός 1. Διαιτητές : Μπράμου- Σκαπέρας , Δίλεπτα: 5-0, Πέναλτι: 0/1-4/4

Άρης Νίκαιας – Φαίαξ 18-30
Τα πεντάλεπτα: 0-2,2-5,5-8,8-11,9-16(ημχ.)9-18,10-20,13-26,16-29,18-30
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Εφραιμίδης , Τσιβγούλης 5 , Παιπάης Θ. 1 ,Τομσον 4, Καλπέρης1 ,Γεωργαράκος, Αναστασίου 1 , Γρέκας 1, Μπάλκος 2, Σαλα, Σπύρος , Συρίγος , Καραμπέκιος , Θεοδώρου 1, Ζιώγας , Βοιρήλος, Παιπάης Γ. 1, Γκέρμπεσης 1
ΦΑΙΑΞ (Ριγανάς Νίκος): Χhabafti , Χανδρινός2 , Πηγής , Δημητρίου2 ,Παγιάτης1 , Παληοχώρης , Βλαχόπουλος 11,Ευαγγελίδης 3,Τζαναβάρης , Βασιλάκης 1, Σκλήρης 3 ,Σκουρταϊ 7 ,Αυγερινός ,Ανδριώτης. Διαιτητές: Λεφάκης-Αβράμης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι : 2/5-1/3

Oλυμπιακός Κερατσινίου – Φίλιππος Βέροιας Α’ 24-23
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 8-9, 9-10, 11-11 (ημχ.) 12-13, 14-14, 16-18, 19-20, 24-23
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Κουλακάρης Αντώνης): Σάμιος ,Κουκουλάς 7 , Βλάχος , Κωστόπουλος 2 , Γιαννακόπουλος 3 , Βαζαίος 2 , Παλαιτσάκης 1, Καρατζής , Μιχαλόπουλος, Ανριον , Ξυπνητός4 , Μουσούλης, Νάκος 4, Πασχάλης , Μάρκου , Κεμπισόγλου , Σωτηρίου, Μαρινάκης, Βουλγαράκης,

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (1)( Ντέλλας Απόστολος)Βασιλείου, Ελευθεριάδης , Καρανάτσιος 3,Λυκοστράτης , Μπογιατζής, Παπαγιάννης 6,Πετρομελίδης Ι. , Πετρομελίδης Α. ,Σαράφης 5,Τουλιόπουλος 6,Χουδαβέρογλου 1,Τζωρτζίνης 2,
Διαιτητές: Μπράμου – Κασάπη , Δίλεπτα : 1-8 , Πέναλτι : 1/1-1/1

Διομήδης Άργους – Π.Α.Ο.Κ. 27-35
Τα πεντάλεπτα: 1-5,4-6,6-12,8-15,10-19(ημχ.)13-24,15-27,19-30,24-33,27-35
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ(Καρασαββίδης Γιώργος) Μελιγκώνης , Παυλίδης, Δαγρές, Χρόνης3 , Μητσάκος , Μανασάκης 3, Φώτος , Αναγνωστόπουλος 3, Μπινιάρης 10, Μπελιτσιάνης 1 , Μαυρόγιαννης 3, Μπολιάρης 3 , Μujic 1 , Χιόνης , Αβραμόπουλος , Σχοινοχωρίτης, Χατζηκωνσταντίνου , Δημακόπουλος , Ντούρος , Μιχαλόπουλος , Hoxhay,Δημακόπουλος
ΠΑΟΚ(Μπιζέτας Γιάννης): Μπαμπατζανίδης 3 , Τεληκώστογλου Ε.8 ,Τεληκώστογλου Μ. 7 ,Κυριακίδης 3 , Γιορανίδης 2, Λαμπούδης 2 , Παπαγιωτάς 1 ,Σαχίνης 1 , Νατσιόπουλος 2 ,Σακαλάκης ,Φρειδερίκος , Χατζηγεωργιάδης 3 , Μαλανδρής , Κοντούδης ,Βελισσαρίου 2, Σμαραγδής , Σταγώνας, Φράγκης Ι. 1 , Φράγκης Κ. ,Μαρίνος ,Ζερβίδης, Πετσανίδης , Μπαργιώτας, Τσακαλίδης
Διαιτητές : Λεφάκης-Αβράμης , Δίλεπτα : 2-3 , Πέναλτι : 2/2-3/3

Φίλιππος Βέροιας Β΄ – Steaua 18-15
Τα πεντάλεπτα:1-2,3-3,5-5,7-7,9-7(ημχ.),12-9,13-11,15-12,16-15
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (2) (Κων/νος Δεληγιάννης) Ζαμάνης 3 , Ζαμπελάκης , Κανακάρης , Καπραράς 8 ,Κατρανάς , Κιρμανίδης 2, Λαζαρίδης 1 ,Μπαζούκης , Νιώπας 4 , Στανκίδης , Τσαμήτρος Α. , Τσιαμήτρος Κ. ,Πετρομελίδης
STEAUA(G uram Al.): Sutoiu 1,Nica, Raban 1,Stefan, Toma D. ,Toma M. ,Dumitru 1, Toma l. 5, Stefanescu, Grigoriev, Mihai 6 ,Sird, Ceaus ,Balan 1 ,Dianca
Διαιτητές : Καρυδάκης –Χρυσικόπουλος , Δίλεπτα : 1-1 , Πέναλτι : 2/2-1/3

Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας – Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 29-18
Τα πεντάλεπτα:5-1,8-2,10-3,13-6,17-9(ημχ.)21-10,22-11,24-11,27-16,29-18
Α.Ε.Σ.Χ. ΠΥΛΑΙΑΣ (Λάππας Κυριάκος)Παπαβλασόπουλος , Πιαστόπουλος , Ξυδιάς , Αμπατζίδης 3, Παπανίκου 3 , Σιόβας Δ. 3 , Γκάγκος , Μπάμπαλης 8, Στεφανίδης 3,Χριστοφόρου 1, Σιόβας Μ. , Σιόβας Γ.1 , Τσόγκας 2, Αλεξανδρίδης 5, Αλατσατιάνος
ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ . ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Αντωνιάδης Χρήστος) : Κακαβελάκης , Ταλιαδώρος 2 , Τσιπλάκος ,Σταθάκης 6,Mωραϊτης ,Shehai 5 , Λαγός 1 ,Χheli , Χρυσοσπάθης 4 ,Ζουγανέλης
Διαιτητές : Γιακαλής – Ταυρόπουλος, Δίλεπτα : 2-3 , Πέναλτι :3/4-1/3

Προσοτσάνη – Α.Σ.Ε.Δούκας 27-30
Τα πεντάλεπτα: 5-1,6-3,8-6,9-11,11-14(ημχ.)15-16,17-20,20-23,24-25,27-30
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ(Καλαϊτσίδης Ηλίας)Μάττας, Φιδανάς 7, Ηλτσιου, Βασιλείου , Τόσκας 2 , Φιλίππου 2, Καραμούδας , Μιχαηλίδης , Μπουλούκης 5 ,Παπάζογλου Θ. 11 , Παπάζογλου Λ .1 ,Βρασνάκης, Καραμανίδης, Στεργιάκος, Νικολαϊδης Α. ,Νικολαϊδης Γ.
Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑΣ ( Σαϊτης Γιώργος) : Ρούμπης , Βασιλόπουλος 1 ,Βαρύλλας, Δικαιούλιας 3 , Ζαφειράκης 5, Κοτζαντόγλου 1 ,Κωνσταντόπουλος 1, Μανός ,Μηλιούλης, Πουλιάσης 3 , Πρωτέκδικος 7, Ραυτόπουλος Σ. ,Ραυτόπουλος Κ. 1 ,Σοφιανός ,Στεφανίτσης 8 , Στρακέλος ,Καλογερόπουλος , Κασιώνης
Διαιτητές : Λεφάκης-Αβράμης , Δίλεπτα : 6-8 , Πέναλτι : 3/4-4/5

Ιωνικός Ν.Φ.- Ε.Σ.Ν. Βριλησσίων 13-18
Τα πεντάλεπτα:0-4,3-5,4-5,7-7,8-8(ημχ.),10-11,11-14,11-17,13-17,13-18
ΙΩΝΙΚΟΣ N.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ(Σωτήρης Τοντοροβιτς) : Σιάτρας 2 , Σαλεχ , Ρashat2 , Μελίσσης1 ,Καρυτινός Κ. , Κοβάνης 3, Καρράς 1 ,Διακουμάκος , Μalushi , Βασιλείου 1 ,Καρυτινός Θ. ,Καπετάνιος ,Βεζύρης 2 , Κοζίδης 1 , Ρούτσιας , Φυτάνογλου

Ε.Σ.Ν. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ(Δραγάζης Γιώργος) Κιουλτσίδης , Γκιλάκης 2 , Κορκολής 4 , Μαργέτης ,Ρήγος 1 ,Ταμπάκος 5, Κοτσιώνης 4 , Στάθης ,Γκένας ,Σαλταγιάννης 1 ,Ασλής , Μπόζιος , Σταθάτος 1 , Δαλέκος ,Κούτρας
Διαιτητές : Σκαπέρας-Κασάπη , Δίλεπτα : 1-1 , Πέναλτι : 0/1-0/1

Φοίβος Συκεών – ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου 35-35
Τα πεντάλεπτα:4-5,8-10,12-12,12-16,17-20(ημχ.)19-24,25-31,25-3129-32,35-35
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ(Καραουλάνης Αντώνιος) Βακαλόπουλος ,Νικόλας9 , Ουτσεβλής 1 ,Σαμαράς 9 , Μεγγίδης, Αυγερίδης 1 ,Μουταφίδης , Παπαμάρκος 2 , Καραογλανίδης 3 ,Γιάγκουλας , Αλεξανδρόπουλος5 , Μητράκος , Πέσσος 11 ,Φώτογλου 4
Γ.Σ. ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ (Dragan Janca) Ζέμπιλας, Μπότσαρης 6 , Γκόγκας 4 , Τσεβάς , Janca 5, Δεληκούρας , Σταύρου 10, Μπούμπας 3, Σοφρώνης , Βυθούλκας 6, Πρόφης , Παγώνας. Διαιτητές : Ταυρόπουλος – Γιακαλής , Δίλεπτα : 3-1 , Πέναλτι :0/0-0/0

Ο.Φ.Ν.Ιωνίας – Χ.Α.Ν.Θ. 31-19
Τα πεντάλεπτα:3-1,6-3,11-5,13-6,16-9(ημχ.)19-11,22-14,23-16,27-17,31-19
Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ Καραμετζάνης, Σαλαμάς , Δανέζης 5 , Γκόμπλιας 4 , Χειμωνίδης 11 ,Αργυράκης ,Ηλιόπουλος 4 , Βabe ,Δράκας 5, Χρυσολώρας 2,Μαζουράκης
ΧΑΝΘ(Βασιλειάδης Γεώργιος)Μαλαβέτας , Χατζηλιάς 1,Κορίτσας 8,Θεοχαρίδης 3 ,Μαρίνης 3 , Καρούσης 1 ,Ντουβαρτζής 2 ,Οσαγκι ,Ντέμπος , Κοκορότσικας,Μπίλλιας, Οκανταρίδης 1,Φωτιάδης ,Ασλανίδης ,Θεοδώρου , Καραθεοδώρου. Διαιτητές : Χρυσικόπουλος-Καρυδάκης , Δίλεπτα : 5-3 , Πέναλτι :2/4-2/2

Πηγή: gazzetta.gr

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ