“Διπλό” στην παράταση για τη Νικόπολη στην Καλαμαριά

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε στην Καλαμαριά του τοπικού Απόλλωνα στην παράταση με σκορ 79-78 (καν. διάρκεια 69-69), για την 7η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής του πρωταθλήματος μπάσκετ.

Ο Απόλλων ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 39-30 στο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα της Νικόπολης στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να στείλει το ματς στην παράταση με 3ποντο του Μακρόπουλου 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Στην παράταση η Νικόπολη ήταν καλύτερη και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 4 πόντων λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το τελικό 78-79 με τρίποντο στην τελευταία επίθεση.

Δεκάλεπτα: 19-13, 39-30, 58-54, 69-69(κ.α.), 78-79 (παράταση)

Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης): Χατζής, Αποστόλου 24 (4), Γαϊτανίδης, Σούλουγκας 9 (1), Χατζημιχαηλίδης 14 (4), Αναστασίου 14, Μωυσίδης, Ρέμπελος, Καλαμπόκης, Στυλιανίδης 7, Δοξάκης 8, Χατζίδης 2.

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαγενάς 21 (3), Αργυρός 2, Βαβέτσης, Τσιτσώνης 10 (2), Ροντογιάννης 3 (1), Πολίτης, Παπαμιχαήλ 2, Νίκας 7, Μακρόπουλος 21 (2), Αγραπιδάκης, Μπάλλας 13.