Δούκας – Φίλιππος 21-20

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έλεγχαν, καταφέρνοντας να μετατρέψουν το 3-4 (Βραζάλιτσα στο 4:39) σε 9-4 με τέρμα του Μπάγιου στο 21:36 και συνολικό σερί 6-0.

Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» εκμεταλλεύτηκε την καλή της άμυνα και την αφλογιστία των Βεροιωτών που έμειναν για 18 λεπτά χωρίς γκολ!

Ο Δομπρής στο 22’ βρήκε δίκτυα (9-5) μετά από ώρα για τον Φίλιππο με τον Μανουσέλλη να απαντάει άμεσα (10-5). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και κατάφεραν με σερί 3-0 να μειώσουν σε 8-5 στο 28:30, ωστόσο ο Δούκας με ένα φανταστικό εναέριο του Ζαμπούνη λίγο πριν το τέλος μπήκε στα αποδυτήρια με το +3 (12-9).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Δούκα να χάνει τον Μωραϊτη με τρία δίλεπτα (31:42). Παρόλα αυτά κατάφερε να ξεφύγει με +4 (14-10) με τέρμα του Μανουσέλλη.

Η ομάδα του Δούκα κράτησε την διαφορά και μάλιστα την διεύρυνε στα πέντε γκολ (18-13) με δύο συνεχόμενα γκολ του εκπληκτικού Ζαμπούνη στο 41:21, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά συντηρήθηκε (19-14) με τον Μπάγιο στο 44:27.

Από εκείνο το σημείο ο Φίλιππος έκανε την αντεπίθεση του και ταυτόχρονα με την είσοδο του Μπουκοβίνα (αντί του Ζλατάνου) ανέβασε την απόδοση. Μείωσε αρχικά σε 19-17 (50:24), έχασε πέναλτι με τον Μπάρμπα να σταματάει τον Δομπρή, ενώ στην συνέχεια ισοφάρισε 19-19 με τέρμα του Κωστακίδη στο 52:50 με σερί 5-0!

Ο Δούκας εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα (δίλεπτο Τριανταφυλλίδης) και πέρασε μπροστά 20-19, σκοράροντας μετά από 10 λεπτά με τον Αποστολίδη στο 54’. Οι Βεροιώτες ισοφάρισαν στην επόμενη φάση με τον Κόντη στο 55:42 και το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, αφού οι δύο ομάδες έχασαν από δύο επιθέσεις με τον Μπουκοβίνα να σταματάει τον Ζαμπούνη από εξτρέμ στο 59:00.

Ο Αποστολίδης σούταρε άουτ και ο Μπουκοβίνας έκανε λάθος πάσα στον αιφνιδιασμό με τους παίκτες του Δούκα να κερδίζουν την μπάλα και να παίρνουν το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντούνη από τον Παπαδόπουλο στο 59:58. Σε νεκρό χρόνο ο Μυλωνάς ευστόχησε και έδωσε τους δύο βαθμούς στην ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» με 21-20.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 21-20
Τα πεντάλεπτα
: 3-4, 6-4, 6-4, 7-4, 10-6, 12-9 (ημχ.) 15-11, 17-13, 19-14, 19-16, 20-19, 21-20
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 2, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλλης 3, Αποστολίδης 1, Αραπακόπουλος 1, Μπάρμπας, Μπάγιος 5, Αντωνόπουλος, Μυλωνάς 2, Μπραουδάκης, Ντούνης 2, Βελαώρας, Κυρκίτσος, Νταρσουλάντ.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Χαραλαμπίδης, Δομπρής 4, Ψωμιάδης, Κόντης 5, Τριανταφυλλίδης 2, Μπουκοβίνας, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Κωστακίδης 3, Βραζάλιτσα 2, Παπαδόπουλος 2, Κίρτσιος
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Παρατηρητής: Νικολίτσας
Κόκκινες: 31:42 Μωραϊτης (τρία δίλεπτα), 59:58 Παπαδόπουλος (δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 1/1-1/2.

Πηγή: gazzetta.gr