Κόροιβος – Δόξα Λευκάδας 74-71

Ο Κόροιβος πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στην Basket League, κάνοντας σερί 21-0 στην τέταρτη περίοδο κι επικρατώντας της Δόξας Λευκάδας με 74-71.

H ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκουπραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος έπειτα από το αρχικό 0/3, ολοκληρώνοντας μια τεράστια ανατροπή και υποχρεώνοντας τη Δόξα Λευκάδας στην τρίτη σερί ήττα της στη regular season.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (8-8, στο 5′) όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 9-0 προηγήθηκαν με το υπέρ τους 8-17 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε με 18-27 στο 15′ όμως γηπεδούχοι αντέδρασαν κι έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας στο ημίχρονο σε 32-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα ήταν μπροστά στο σκορ με 35-42 ενώ προηγήθηκε με +18  στο 31′ (43-61)! Όλα έδειχναν ότι οι νεοφώτιστοι θα πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στην Basket League έπειτα από τον θρίαμβο επί του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα όμως ο Κόροιβος έκανε ένα απίστευτο σερί 21-0 από το 33′ ως το 39′ κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με 74-71 αφού ο Ρόμπινσον επιχείρησε να σκοράρει από τα 9 μέτρα ωστόσο δεν τα κατάφερε…

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 32-35, 43-59, 74-71.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: O Kόροιβος έκανε την ανατροπή της χρονιάς στην τελευταία περίοδο, όταν ο Ρόμπινσον διαμόρφωσε το 43-61 στο 30’02” για να ακολουθήσει σερί 21-0 από το 33′ (52-67) ως το 39′ (73-67) για τους γηπεδούχους!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το δίδυμο των Μπράουν (18π., 11ασ.), Βαν Όστρουμ (18π.) έκανε τη διαφορά για τον Κόροιβο που πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στην Basket League.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: O Nταβίντ Ντόμπλας έμεινε στον 1 πόντο με 1/4 βολές, 0/3 δίποντα στα 23’35” που έμεινε στο παρκέ για τη Δόξα Λευκάδας.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το εντυπωσιακό σερί του Κόροιβου από το 33′ ως το 39′.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κένι Χολ βοήθησε επιθετικά τον Κόροιβο με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 27’56”.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Κόροιβος το 60% από τη γραμμή των βολών (12/20), η Δόξα την… κατάρρευση στην τελευταία περίοδο.