Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Αμφίλοχο στα Γιάννενα 0-3 τη Δόξα (video)

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα στη μνήμη του διαιτητή Γ’ Εθνικής, Αντώνη Κορεστή, με απόφαση της ΕΠΟ.
Ο Αμφίλοχος ξεκίνησε δυνατά πιέζοντας τη Δόξα δημιουργώντας ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 10΄με τον Τόσκα. Από το 20΄ λεπτό και ύστερα η Δόξα ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάτι ιδιαίτερο. Η ομάδα της Αμφιλοχίας μέχρι το 80΄προσπάθησε να κρατήσει το 0-1 παρά την πίεση της Δόξας και στο 83΄ ο Κορομηλάς σφράγισε σχεδόν τη νίκη με το 0-2 και λίγο πριν τον αγώνα στο 91΄  o Τσιούνης Απ.  έγραψε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 0-3.

Οι φάσεις του αγώνα:
7′ Μετά από κόρνερ του Τόσκα, κεφαλιά εξ’ επαφής του Μάλη η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Αρχοντάκη.
10′ Κλέψιμο του Κούση, που πάσαρε για τον επερχόμενο Τόσκα κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Δόξας για το 0-1.
13′ Σέντρα Γκέγκα, κοντινή κεφαλιά του Γκόλια, η μπάλα λίγο άουτ.
23′ Μετά από κόρνερ η άμυνα της Δόξας έδιωξε, η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Κούση που σούταρε δυνατά, αλλά ο Αρχοντάκης με θαυμάσια εκτίναξη στην αριστερή του γωνία, απέκρουσε.
27′ Σε εκτέλεση φάουλ, ο Νάσιος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα λίγο άουτ.
43′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία της Δόξας, ο Ζδράβος σε τετ-α-τετ πλάσαρε, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Αμφίλοχου και στην επαναφορά της μπάλας σουτ του Γκέγκα, πάνω στη γραμμή βρέθηκε αμυντικός του Αμφίλοχου και έδιωξε διατηρώντας το σκορ.
44′ Νέο τετ-α-τετ ο Ζδράβος, απόκρουση με το πόδι ο Μανιάτης.
45+1′ Μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Γκέγκα, που σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
46′ Αλλαγή για τη Δόξα. Στη θέση του Πάσχου, ο Μαρμούτας.
46′ Δύο παίκτες της Δόξας έβγαιναν μόνοι για τετ-α-τετ, αλλά τους πρόλαβε ο Μανιάτης με έξοδο 30 μέτρα μακριά από την εστία του.
47′ Σε δύο συνεχόμενα κόρνερ οι παίκτες της Δόξας δεν βρήκαν ελεύθερο σουτ.
50‘ Ο Απ. Τσούνης βρέθηκε στην μικρή περιοχή του Αρχοντάκη, αλλά κλείστηκε εγκαίρως από τους αμυντικούς.
54′ Εκτέλεση φάουλ του Τσουμάνη, κεφαλιά του Νάσιου, ψηλά η μπάλα άουτ.
55‘ Κίτρινη στον Τόσκα
57′ Από πλάγιο του Γκόλια, μετά την πρώτη κεφαλιά ο Τσουμάνης πήγε να μπει με την μπάλα στα δίχτυα, έχασε το κοντρόλ και η μπάλα λίγο άουτ.
60′ Από κόρνερ του Γκέγκα, ο Μιχάλης κοντρολάρισε την μπάλα με το στήθος στη μικρή περιοχή, πήγε να πλασάρει, ο Μανιάτης με τα πόδια έσωσε μια ακόμη φορά.
64′ Ο Γκέγκας έφευγε σε αντεπίθεση με άλλους 2 παίκτες, δεν πάσαρε εγκαίρως και ο Μανιάτης τον πρόλαβε.
64′ Αλλαγή για τον Νέο Αμφίλοχο. Ο Κορομηλάς στη θέση του Κούση.
66′ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Νούγιας στη θέση του Παρχαρίδη.
71′ Σέντρα του Νούγια από δεξιά, δύο παίκτες της Δόξας μπήκαν στη φάση να διεκδικήσουν την κεφαλιά, αλλά η μπάλα παράλληλα από το οριζόντιο δοκάρι και άουτ.
73′ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Τσουλιάης στη θέση του Τσιέπα.
75′ Ο Νούγιας πέρασε πάσα στο 1ο δοκάρι, ο Ζδράβος πετάχτηκε και πλάσαρε πάνω στο στον τερματοφύλακα.
76′ Μετά από κόρνερ, κεφαλιά του Μιχάλη, δύσκολη απόκρουση του Μανιάτη πάνω στη γραμμή.
76′ Σε πλάγιο του Γκόλια, κεφαλιά του Νάσιου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
77′ Διπλή χαμένη ευκαιρία της Δόξας με τους παίκτες της να χάνουν σχεδόν εξ’ επαφής να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.
79′ Τετ-α-τετ ο Ζδράβος, πλάσαρε βιαστικά πάνω από τα δοκάρια.
81′ Αλλαγή για τον Αμφίλοχο. Ο Μακρής στη θέση του Νάκου.
83′Ο Τσούνης έφυγε σε αντεπίθεση, δεν μπόρεσε να τον σταματήσει κανένας, έδωσε έτοιμο γκολ στον Κορομηλά που πλάσαρε από κοντά κάνοντας το 0-2.
86′ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Ριστάνης στη θέση του Χριστακόπουλου.
87′ Κεφαλιά του Τσουλιάη από πλάγιο του Γκόλια, στην πάνω πλευρά των διχτύων η μπάλα.
88′ Αλλαγή για τον Αμφίλοχο. Ο Παγώνης στη θέση του Κοντογιάννη.
91΄ Ο Τσούνης με τακουνάκι έβαλε την μπάλα μπροστά, έκανε ένα δυνατό σουτ και γκολ για το 0-3

Συνθέσεις:

Δόξα Κρανούλας: Αρχοντάκης, Νάσιος, Πάσχος(46΄Μαρμούτας), Μιχάλης, Γκόλιας, Τσιέπας(73΄Τσουλιάης), Τσουμάνης, Ζδράβος, Χριστακόπουλος(86΄Ριστάνης), Γκέγκα, Παρχαρίδης(66΄Νούγιας).

Νέος Αμφίλοχος: Μανιάτης, Μπεκατώρος, Καλοκαίρης, Κοκώνης, Μαλής, Ζωται,
Τσούνης Α , Κοντογιάννης(88΄Παγώνης) , Τόσκα, Νάκος(81΄Μακρής), Κούσης(64΄Κορομηλάς).

πηγή: e-maistros.gr