Με Γκριν στο… μηδέν ο Ολυμπιακός γλίτωσε στη Λευκάδα

Μία πολύ δύσκολη νίκη στο φινάλε με σκορ 95-94 πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι σε μία ιδιαίτερα μαχητική Δόξα Λευκάδας που λίγο έλειψε να τον αναγκάσει να «στραβοπατήσει». Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη χάρης σε buzzer beater του Γκριν, ενώ αξίζει να τονιστεί ότι η Λευκάδα έτρεξε στο 4ο δεκάλεπτο ένα επιμέρους σερί 29-14.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού η Δόξα βράβευσε, στο γεμάτο κλειστό της Λευκάδας, τον Βασίλη Σπανούλη αλλά και τονΓιώργο Πρίντεζη για την προσφορά τους στο ελληνικό μπάσκετ, ενώ ο Ολυμπιακός πρόσφερε μια φανέλα υπογεγραμμένη άπ’ όλους τους παίκτες στον μικρό Γεράσιμο που αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν και οι δύο ομάδες πολύ δυναμικά με το παιχνίδι να έχει πολύ γρήγορο ρυθμό και να μπαίνει σε κάθε επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα είχαν μπει ήδη 32 πόντοι(15-17)! Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 26-26 και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να έχει πολλά παράπονα από την άμυνα των παικτών του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με τους «ερυθρόλευκους» να προσπαθούν να βρουν ρυθμό απέναντι σε μία πολύ ανταγωνιστική Δόξα Λευκάδας. 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου κάνοντας ένα επιμέρους σερί (2-7) οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά της τάξης των 7 πόντων.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός βγάζοντας καλές άμυνες κατάφερε να πάει την διαφορά στο +12 στο 26’, ενώ στο 30’ με τρίποντο του Λοτζέσκι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16    (65-81). Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Λευκάδα μπήκε πολύ δυνατά και τρέχοντας ένα επιμέρους (15-2) πλησίασε στο σκορ(80-83). Στο 36’ με τρίποντο του Δεμερτζή οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα(85-85), ενώ 2’47’’ πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με σκορ 87-85. Ενάμιση λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Ουέλς με φοβερό τρίποντο διαμόρφωσε το 94-89 και στην συνέχεια ο Γκριν απάντησε κάνοντας το 94-92. Το τελικό σκορ έγραψε ο Γκριν με buzzer beater τρίποντο, χαρίζοντας μία δύσκολη νίκη στον Ολυμπιακό.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Σπανούλης με 19 και Λοτζέσκι με 16 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση ήταν ο Ουέλς με 27 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-95
Δόξα Λευκάδας(Μαρκόπουλος):  Σκοτ 15, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16(1), Τσαλδάρης 15(4), Γουέλς 27(4), Πεταλωτής, Δεμερτζής 3(1), Γεωργάκης, Ψαθάς, Ρόμπινσον 8.
Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος):  Μπιρτς 8, Σπανούλης 19 (1) Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 10(2), Γκριν 13(3), Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 6, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16(4).

πηγή: basketblog.gr