Με το δεξί στην Α1 Γυναικών η Νίκη Λευκάδας

Με το δεξί στη νέα Α1 Γυναικών μπήκε η Νίκη Λευκάδας. Επικράτησε με σχετική ευκολία των Εσπερίδων Καλλιθέας με σκορ 75-64.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα πήραν διψήφια διαφορά (30-18) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 (48-28) στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 3-15 μείωσαν στους οκτώ πόντους (51-43). Στα τελευταία λεπτά η Νίκη Λευκάδας πάτησε γκάζι φτάνοντας στο +14 (68-54) και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Από τις «Λευκαδίτισσες» ξεχώρισαν επιθετικά οι Ντάναμ και Τσινέκε.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-28, 62-50, 75-64

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τελίδου 3 (1), Τσινέκε 18 (3), Whitted 10, Τσαμπούρη 10 (2), Dunham 20, Austria 11 (1), Τσέρου, Κοντογεώργου 3 (1)

Εσπερίδες Καλλιθέας (Ρουμπελάκης): Γιγουρτάκη, Moorer 15, Δανούση 3, Ευμορφοπούλου 10 (1), Λουκάτου, Στεφάτου 6 (2), Καψοκoλη, Λίτσι 8, Ζότοβα 2, Φάρου, Luna-Castro 20 (2)