Νέα Ιωνία – ΑΣΕ Δούκα 27-21

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Δούκα να πηγαίνει με +2 (10-12) στο ημίχρονο, έχοντας κορυφαίους Αραπακόπουλο και Μπάγιο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη με 3-0 σερί πέρασε μπροστά (13-12), ενώ στο 39:42 οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 15-15.

Έκτοτε με Αλβανό και Χάλαρη ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ έκανε σερί 3-0 (18-15) στο 42’, ενώ με την είσοδο του Κανδύλα, ξέφυγε με +7 (25-18) στο 53’, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι συντήρησαν την διαφορά και τελικά με το τελικό 27-21, κατάφεραν να… χτίσουν θεμέλια πρόκρισης.

«Ήταν μία νίκη που την χρειαζόμασταν, ενώ πήραμε και καλή διαφορά έξι τερμάτων. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν χάσαμε την ψυχραιμία, αντίθετα βρήκαμε την συγκέντρωσή μας και πήραμε τη νίκη. Είμαστε χαρούμενοι, αλλά πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι αυτό και να επικεντρωθούμε στον επαναληπτικό. Δεν πρέπει να επαναπαυτούμε στα έξι γκολ, πρέπει να πάμε για την νίκη και στον δεύτερο αγώνα», σχολίασε ο δεξιός εξτρέμ του ΙΕΚ ΞΥΝΗ Αντώνης Χάλαρης.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι.- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-21
Τα πεντάλεπτα:
2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 9-10, 10-12 (ημχ.), 13-12, 15-15, 19-17, 22-18, 25-19, 27-21
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης 1, Γκέρτσος, Μελετάκος, Παπαδάκης, Κανδύλας 3, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 4, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος 1, Χάλαρης 6, Κεδέρης 2.
ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 3, Μανουσέλης 3, Βελαώρας 2, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Πάνου, Μπάγιος 6, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 3, Κυρκίτσος. Διαιτητές: Μπαρίσας- Πετρούσις (Λιθουανία), Παρατηρητής: Μιχιταριάν (Αρμενία), Δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 2/3-4/4.

Πηγή: gazzetta.gr