Πρώτη νίκη της ΑΕΚ Αρχαγγέλου στο πρωτάθλημα με 2-0 επί της Κατούνας

Η ΑΕΚ Αρχαγγέλου πήρε τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κατούνα με σκορ 2-0. Ένα παιγνίδι με δύο ισοδύναμες ομάδες, με την γηπεδούχο όμως να υπερτερεί στα σημεία και να είναι πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.

Χωρίς πολλές ευκαιρίες το ματς με δυνατές μονομαχίες ωστόσο, και την κούραση των φιλοξενούμενων να δείχνει τα σημάδια της στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, μετά και την υπερπροσπάθεια στη εντός έδρας νίκη του Σαββάτου με τον Λούρο.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σταύρακας βρέθηκε στην περιοχή και σούταρε νικώντας τον Καρφάκη.
Η Κατούνα είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στο 34′ με τον Γουρζή να βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, όμως ο Ίσπογλου με καλή τοποθέτηση κατάφερε να αποκρούσει και να κρατήσει το μηδέν για την εστία του.
Στο δεύτερο η Κατούνα βγήκε απειλητικά και πάλι με τον Γουρζή να κινείται μέσα στην περιοχή, όμως τη μπάλα να κολλάει και να μη μπορεί να τελειώσει την προσπάθειά του.
Στο 76′ ο Τσενίκογλου σημείωσε το 2-0 με σουτ, έπειτα από πάσα του Καρασαββίδη, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του, μιας και από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν σημάδια αντίδρασης.