Εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία η Ένωση

Η ΑΕ Πρέβεζας επικράτησε στο «Αθανασία Τσουμελέκα» του Απόλλωνα Πάργας με σκορ 1-0 και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, αποφεύγοντας τη διαδικασία των play-out.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση δημιούργησε περισσότερες απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην εστία του Ζέρη. Στο 10′ ο Δαρδαμάνης δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να «νικήσει» το νεαρό τερματοφύλακα (άουτ), ενώ στο 18′ ο Ζέρης απέκρουσε το πλασέ του Κουτρούμπα.

Στο 21′ ο Πανταζής με διαγώνια μπαλιά «σέρβιρε» στο Νικάκη, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να βρει καλά τη μπάλα και να φανεί απειλητικός για το τέρμα της Πάργας. Αυτό που δεν κατάφερε όμως ο Νικάκης στη φάση του 21′ το πέτυχε στο 34′. Η φάση ξεκίνησε από τον Γκούρα, ο Δαρδαμάνης πάσαρε στο Νικάκη και εκείνος με πλασέ σκόραρε για το 1-0.

Στο 42′ ο Λιόντος αντέδρασε σωστά και απέκρουσε το μακρινό σουτ του Βαρτζιώτη, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Το πρώτο 30λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν «κακό» ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν ρυθμό σε έναν άσχημο αγωνιστικό χώρο. Στο 78′ ο Κουτρούμπας με απευθείας εκτέλεση φάουλ δοκίμασε να «κρεμάσει» το Ζέρη, ο οποίος όμως απέκρουσε, ενώ στο 81′ ο Απόλλωνας είχε την καλύτερή της στιγμή το ματς, όταν ο Μηλιώνης «άνοιξε παιχνίδι» στον Βάσιο Α., ο οποίος σέντραρε με τον Μπιστιώλη να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του τέρματος του γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Ο Λιόντος ήταν αυτός που κράτησε στο 90′ το 1-0, όταν ο Τόρες έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ο τερματοφύακας των «πρασίνων» απέκρουσε με ωραία επέμβαση τη μπάλα, σε κόρνερ.

«Χλιαρές» οι διαμαρτυρίες των Παργινών για μά πτώση του Τόρες στο 87′ σε επαφή που είχε με τον Ντέντι.

Διαιτητής: Σπυράκος

Βοηθοί: Σφονδύλη-Ντόμαρης

ΑΕ Πρέβεζας (Αμάραντος): Λιόντος, Ριστάνης (89′ Κωστής), Ντέντι, Ζήσης, Πανταζής, Νταλάρδας (85′ Κ. Τσούτσης), Δαρδαμάνης, Μπούκουρας, Κουτρούμπας, Γκούρας, Νικάκης (90′ Μάρης).

Απόλλων Πάργας (Βάσι): Ζέρης, Μάρκος, Τζαφέρι, Βάσιος Α., Μπιστιώλης, Βάσιος Ε. (65′ Τόρες), Glιucad (75′ Γιαννακόπουλος), Βαρτζιώτης, Αναστασίου, Μηλιώνης, Ευθυμίου (60 Τσελαντίνι).

πηγή: atpreveza.gr