«Κόλλησε» στην ισοπαλία και κόντρα στoν Άγιο Πέτρο ο Αχέρων Καναλακίου

Χωρίς νίκη για δεύτερο συνεχόμενο ματς στο Πρωτάθλημα έμεινε ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου μετά το 1-1 κόντρα στον Άγιο Πέτρο.

Η ομάδα του Τάκη Ντούρου μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον ΑΟ Καρυάς στο Καναλάκι, σήμερα έμεινε στο 1-1 απέναντι στον Άγιο Πέτρο.

Ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου προηγήθηκε στο ματς στο 23΄ ωστόσο, ο ΑΟ Αγίου Πέτρου κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85΄ και έτσι κατάφερε να αποσπάσει στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν στα χέρια τους τη νίκη, όμως ουσιαστικά έκατσαν στο υπέρ τους σκορ και το πλήρωσαν στο 85’. Παρά το ότι ήταν καλύτεροι δεν κατάφεραν να κλειδώσουν το παιχνίδι στις ευκαιρίες που είχαν κι οι γηπεδούχοι, που περισσότερο περίμεναν τις επιθέσεις των αντιπάλων τους, μένουν ευχαριστημένοι με το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Καναλακίου ήταν κατά πολύ καλύτερη από αυτή των γηπεδούχων. Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου ασκούσε πίεση στην αντίπαλη άμυνα που ήταν πολύ δύσκολο να διασπαστεί. Όμως στο 23’ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα. Σε ένα από τα πολλά κόρνερ που κέρδισαν, ο Σταυρίδης σηκώθηκε ψηλότερα από τον αντίπαλό του Tutu στη καρδιά της περιοχής και νίκησε με κεφαλιά τον Σκιαδά. Το Καναλάκι έχασε 2-3 ακόμα ευκαιρίες με κορυφαία αυτή του Μουζάκη που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σκιαδά, όμως δεν έκανε καλό τελείωμα κι έστειλε τη μπάλα άουτ με την εστία κενή.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο, με το Καναλάκι να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να απειλεί ιδιαίτερα και με τον Άγιο Πέτρο  να βγαίνει σιγά-σιγά από τα μετόπισθεν, βλέποντας ότι όλο και κάτι μπορεί να πάρει από το παιχνίδι. Ενώ το ματς είχε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο και φαινόταν ότι το Καναλάκι θα έπαιρνε το διπλό, οι γηπεδούχοι σε μια αντεπίθεση από αριστερά πέτυχαν την ισοφάριση με κεφαλιά του Σπανού στο 85’. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της νίκης αλλά δεν τα κατάφεραν. Τελικό σκορ 1-1.

Οι Συνθέσεις:

Α.Ο. Αγίου Πέτρου(Κονιδάρης): Σκιαδάς, Γεωργάκης, Καταγής (46’ Περδικάρης) , Bilani, Σπανός, Καρακώστας, Φέτσης (64’ Βακουφτσής) , Καλογερής, Ζακυνθηνός (89’ Κατηφόρης), Tutu, Κακουλαντωνάκης.

Αχέρων Καναλακίου(Ντούρος): Λιάσκος, Σταυρίδης, Ντέτσικας (41’ Κωνσταντίνου Ε.), Λαγός, Μάρκος, Μηνάς, Iliev (84’ Myzeqari) , Τσούτης, Μουζάκης (73’ Τζίμας), Λουκούμης, Κωνσταντίνου Β.

πηγή+φωτο: lefkadapress.gr

14627689_10209293412484845_860213416_n 14658314_10209293400924556_1894905019_n 14694663_10209293411924831_345404973_n