Πλήρωσε τα λάθη του ο ΠΑΣ Αχέρων

Πλήρωσε τα λάθη του ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου στην αναμέτρηση με τον Πύρασο νέας Αγχιάλου, με την τύχη να στέκεται πολύ αυστηρή απέναντί του στο λάθος που έφερε το γκολ, αλλά και τον διαιτητή να κρίνει με μεγάλη αυστηρότητα το λάθος του Μακρυγιάννη. Δυο λάθη τα οποία κατηύθυναν τη συνάντηση στο τελικό αρνητικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, μιας και όλες οι προσπάθειες των παικτών του Αχέροντα απέβησαν άκαρπες μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της συνάντησης.

Ο Νίκος Βέκιος παρέταξε την ίδια εντεκάδα σε σχέση με την προηγούμενη Κυριακή, με μοναδική αλλαγή τον Μακρυγιάννη τον οποίο κράτησε στον πάγκο, και όπως ήταν αναμενόμενο τον Μάρκο, ο οποίος τραυματίστηκε στον προηγούμενο αγώνα, απέναντι στον Οικονόμο Τσαριτσάνης. Τη θέση του Μάρκου αναπλήρωσε ο Πολυχρονάκης ο οποίος μόνο με την τύχη του μπορεί πια να τα βάλει, μιας και εκτός του αυτογκόλ, έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 34′ έπειτα από σοβαρό χτύπημα στο χέρι.

Το παιγνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά και από τις δυο ομάδες, με τη μπάλα να παίζεται στο χώρο του κέντρου και τους δυο αντιπάλους να προσπαθούν να αιφνιδιάσουν την αντίπαλη άμυνα με βαθιές μπαλιές. Την πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση την είχαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Κοντοβά να βρίσκεται στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Καψιώτη, να πιάνει απ’ ευθείας το σουτ αλλά τους αμυντικούς του Καναλακίου με προβολή να διώχνουν σε κόρνερ.

Ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους στο 11ο λεπτό, όταν ο Καρακώστας για τους φιλοξενούμενους έκλεισε τον Μπάκα που προσπάθησε να διώξει, με τη μπάλα να κοντράρει παίρνοντας τροχιά προς το πέναλντι, εκεί που κινούνταν ο Κοντοβάς. Ο Πολυχρονάκης πήγε πρώτος στη μπάλα προσπαθώντας να απομακρύνει, όμως η προβολή που έκανε ήταν λανθασμένη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Με το παιγνίδι να συνεχίζεται όπως και στα πρώτα λεπτά, χωρίς καμιά από τις δυο ομάδες να δείχνει την υπεροχή, με μακρινές βαθιές μπαλιές που εξουδετερώνονταν κι από τις δύο άμυνες, ο Νίκος Βέκιος σήκωσε για ζέσταμα τον Μακρυγιάννη από το 25′, πιστεύοντας ότι θα κατεβάσει τη μπάλα και θα την κρατήσει και ελπίζοντας σε μια επιθετική ανάσα δροσιάς, λόγω της ευχέρειας του παίκτη στο ένας με έναν. Ο Μακρυγιάννης μπήκε στο 34′ στη θέση του τραυματία Πολυχρονάκη αλλά απογοήτευσε πλήρως τον προπονητή του, μιας και ένα λεπτό αργότερα δέχτηκε την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Μακρυγιάννης μπήκε ορεξάτος και στην πρώτη φάση έτρεξε στην αντίπαλη άμυνα να πιέσει. Ανάμεσα σε δύο αμυντικούς, σπρώχτηκε και έσπρωξε και στην προσπάθειά του να κυνηγήσει τη μπάλα, τράβηξε τον αντίπαλο και τον έριξε κάτω. Ο διαιτητής της συνάντησης φαίνεται να επηρεάστηκε περισσότερο από τον Μπόρα που έπεσε κρατώντας το πρόσωπό του, παρά από την παράβαση του Μακρυγιάννη.

Όμως οι 10 του Νίκου Βέκιου, κάθε άλλο παρά πτοήθηκαν από τον παίκτη λιγότερο, βγήκαν στην αντεπίθεση ψάχνοντας το γκολ και έφτασαν πολύ κοντά, όταν ο Ντέτσικας βρέθηκε στην περιοχή και λίγο πλάγια, σούταρε, όμως η μπάλα σταμάτησε στα σώματα και απομακρύνθηκε στη συνέχεια από τον Στεφανή. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι Αγχιαλίτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 όταν ο Μαλακασιώτης κινήθηκε παράλληλα με τη γραμμή του άουτ, έσπασε προς τα μέσα, όμως ο Θεοδωράκης είχε καλή τοποθέτηση και δεν άφησε τον Τσιουρέλη να τελειώσει τη φάση.

Στο δεύτερο μέρος ο Πύρασος απείλησε στο 52′ όταν ο Τσιουρέλης έψαξε με βαθιά μπαλιά τον Κοντοβά, αυτός έκανε την κεφαλιά στον κενό χώρο για τον επερχόμενο Καρακώστα, ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει από πάνω τον Πάντο, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι γηπεδούχοι αν και με παίκτη λιγότερο, στάθηκαν καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησαν και κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την άμυνα του Πύρασου και με λίγη προσοχή θα είχαν φέρει το ματς στα ίσα, τόσο στο 74′ όταν ο Πάνος πιο ψηλά απ’ όλους δεν έπιασε γεμάτη την κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ, όσο και με τον Τσομπάι, που αν και βρέθηκε απέναντι στον Βαν Ντε Γουίχε  στο 78′, έκανε ένα κακό σουτ.

Ο Πύρασος φάνηκε να μη θέλει να ρισκάρει και αρκέστηκε στην καταστροφή του παιγνιδιού του Αχέροντα, ωστόσο είχε μια τελευταία καλή στιγμή στο 80′ με τον Σαμαρά να σουτάρει από τη γραμμή της περιοχής, τον Πάντο όμως να ελέγχει.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)  Βοηθοί: Σκορδίλης-Γραικός (Κέρκυρας)