Πέρασε από τους Κωστακιούς η Πύδνα Κίτρους, 2-0 την Αμβρακία

Δυο φάσεις όλες κι όλες, χρειάστηκαν για να “αποδράσει” απ’ τον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Κωστακιών, η έμπειρη και ποιοτική ομάδα Πύδνα Κύτρους, σ΄ έναν αγώνα, που χαρακτηρίστηκε απ’ το πάθος και την δύναμη, στοιχεία στα οποία πλειοδότησε η ομάδα της Άρτας.

Το όφελος για την ομάδα της Άρτας, που έρχεται ως συμπέρασμα των όσων είδαν, οι πενήντα περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο, είναι ότι για την δύσκολη πορεία που ακολουθεί, έχει αποκτήσει δυναμική και πάθος, που σημαίνει ότι αντιπάλους, της ίδια δυναμικής και ποιότητας, μπορούν να τους κερδίσουν, ώστε να καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία.

Στο 12′ είχαμε την πρώτη φάση, η οποία κυριολεκτικά πάγωσε το γήπεδο… Ο Ιορδανίδης, πήδηξε με τους αμυντικούς, για να πέσει απότομα, με το σώμα του… Τραυματίστηκε σοβαρά, αφού όπως διαπιστώθηκε έβγαλε την πλάτη του, για να κληθεί ασθενοφόρο, το οποίο και τον μετέφερε στο Νοσοκομείο Άρτας, όπου του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, για να επιστρέψει περί το τέλος του αγώνα.

Στο 25′ είχαμε την πρώτη ευκαιρία για την Αμβρακία, κατά την οποία ο Κωστακιώτης ξέφυγε σε θέση εξτρέμ, έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ, για να περάσει η μπάλα ελάχιστα δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι του Παπατολίκα.

Στο 35′ και νέα ευκαιρία για την Αμβρακία, απ’ τις λίγες που έγιναν στο πρώτο ημίχρονο, όπου και πάλι ήταν πρωταγωνιστής. Έφυγε πάλι από πλάγια, για να κάνει πολύ ωραία μπαλιά και η μπάλα να φτάσει στο ύψος του πέναλτι, όπου αποδέκτης ήταν ο Νταλάκας, ο οποίος έκανε ένα χλιαρό σουτ, για να μπλοκάρει, με χαρακτηριστική ευκολία, ο τερματοφύλακας Παπατολίκας.

Στο 38′, στην επίθεση βγήκαν οι φιλοξενούμενοι, όπου σε μπαλιά του Δήμα, ο Γ. Κυπαρίσης ξέφυγε πίσω απ’ την πλάτη της άμυνας μόνος του, για να βγει ο Βαρέλης και με τα πόδια, να διώξει την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ίδιο σκηνικό παρακολούθησαν, κατά τα πρώτα λεπτά του, οι φίλαθλοι… Δύναμη και πολλά φάουλ, χωρίς καμία ουσία για να φτάσουμε στο 58′, όπου ο Κωστακιώτης ευρισκόμενος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, για να πιάσει ένα καλό σουτ, το οποίο έφυγε ελάχιστα άουτ, απ’ το κάθετο δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (59″) μετά από ωραία πάσα του Πιαστόπουλου, ο Καθάριος έβαλε πλάτη τον αντίπαλό του Βασίλα και με ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα στο “παραθυράκι’, για να χτυπήσει στο δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα του Βαρέλη.

Στο 63′ και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον λόγο, βρέθηκαν σε αντεπίθεση , κατά την οποία ο Πιαστόπουλος, ξέφυγε και έκανε ένα ωραίο σουτ, για να φύγει η μπάλα άουτ.

Στο 80′, ήταν η ώρα του Βαρέλη… Ο τερματοφύλακας της Αμβρακίας, έσωσε την ομάδα από βέβαιο γκολ, πιάνοντας το ωραίο πλασέ, που έκανε ο Ν. Κυπαρίσης.

Στις καθυστερήσεις (92′) και πάλι ο Ν. Κυπαρίσης, είχε το λόγο. Μετά από σέντρα του Δήμα, βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Βαρέλη, για να κάνει ωραία κεφαλιά και να γράψει το 2-0, που είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Αμβρακία (Δημήτρης Νταλάκας): Βαρέλης, Μπεζεβέγκης, Βασίλας, Λύτος (82′ Ρούμπος), Παπαρούνης, Βερλέκης, Κωστακιώτης, Ασπροποταμίτης (69′ Θεμελής), Φ. Παππάς, Νταλάκας, Μπαλαδήμας (69′ Τάσιος).

Πύδνα Κύτρους (Γιώργος Χατζάρας): Παπατολίκας, Καραγκούνης, Κόλα, Κοτσιόπουλος, Στούμπος, Τσατσαρής, Καθάριος (65′ Σαμουηλίδης). Δήμας, Ν. Κυπαρίσσης, Ιορδανίδης (12′ λόγω τραυματισμού) ΠΙαστόπουλος, Γ. Κυπαρίσσης (59′ Ντόσης).

πηγή: epithesi.gr