‘’Καθάρισε” ο Μηλιώνης

Ένα πολύ δυνατό και ενδιαφέρον παιχνίδι, το οποίο όμως δεν είχε αρκετές φάσεις, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο της Βόνιτσας, ανάμεσα στον ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ και τον ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΓΑΣ.

Το  γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 4ο λεπτό από τον …συνήθη ύποπτο Μηλιώνη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Γεωργαλή στην μεσαία γραμμή και με εξαιρετικό πλασέ έξω από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Παχή κάνοντας το 1-0. Χρειάστηκε να περάσει σχεδόν ένα ημίχρονο για να σημειωθεί μία αξιόλογη φάση και αυτή ήταν και πάλι για τους φιλοξενούμενους στο 40ο λεπτό. Ο Βάσιος επιχείρησε πλασέ από τα πλάγια, ο Παχής έδιωξε την μπάλα και ο Ιωάννου πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή της εστίας των γηπεδούχων την έδιωξε σε κόρνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 65ο λεπτό ο Λιότσος Μ. επιχείρησε δυνατό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπανικολάου και στο …ριμπάουντ ο Μπεκιάρης σε κενή εστία την έστειλε άουτ. Τα πράγματα για τους παίκτες του Άρη Φερεντίνου δυσκόλεψαν όταν στο 70ο λεπτό ο Λιότσος Μ. αποβλήθηκε (αυστηρά) με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, από τον ρέφερι της αναμέτρησης Μπαΐλη Ν. Τελικά το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία καθώς εκτός από την αυστηρή αποβολή του Λιότσου Μ, υποστηρίζουν πως στο 35ο λεπτό θα έπρεπε να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα (και όχι να παρατηρηθεί με κίτρινη) ο Μπιστιώλης για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κατσαρά Π, ο οποίος μάλιστα τραυματίστηκε στην συγκεκριμένη φάση και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ): ΠΑΧΗΣ, ΘΕΡΑΠΟΣ, ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ (70’ ΦΕΣΣΑΣ), ΠΑΛΟΥΚΗΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ, ΜΠΑΤΣΟΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ, ΧΑΣΑΪ, ΛΙΟΤΣΟΣ Μ., ΚΑΤΣΑΡΑΣ (36’ ΜΗΤΣΟΥΡΑΣ, 54’ ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΓΑΣ (ΒΑΣΙ): ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΜΑΡΚΟ, ΜΠΙΣΤΙΩΛΗΣ, ΒΑΣΙΟΣ Α., GOGA, TOPE, GLLUCAD, ΒΑΣΙΟΣ Ε. (86’ ΕΥΘΥΜΙΟΥ), ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ (60’ ΒΑΡΤΖΙΩΤΗΣ), ΜΗΛΙΩΝΗΣ, ΝΤΑΛΛΑΣ (83’ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ).