Εύκολα ο Αμβρακικός Βόνιτσας, 4-1 τον ΑΟ Παλαίρου

Πολύ καλή εμφάνιση και μεγάλη νίκη σήμερα για τον Αμβρακικό Βόνιτσας απέναντι στον ΑΟ Παλαίρου, που παρά τις πολλές απουσίες έδειξε από την αρχή ότι θέλει πάση θυσία την νίκη και το κατάφερε.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αν και παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες και δικαίως πήραν τη νίκη. Ο ΑΟ Παλαίρου από την άλλη, τα βρήκε σκούρα και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς, μένοντας και προς το τέλος με 10 παίκτες μετά και την αποβολή του Κολοβού.

Το σκορ άνοιξε από πολύ νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Παλούκης βρέθηκε έξω από την περιοχή μετά από πάσα το Μπεκιάρη και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καραΐσκου.

Στη συνέχεια και στο 15ο λεπτό, ο Αμβρακικός θα βγει στην κόντρα, με τον Βουλγαρίδη να σεντράρει και να βρίσκει τον Ιωάννου μέσα στην περιοχή. Ο αρχηγός του Αμβρακικού πιο ψηλά απ’ όλους θα πιάσει την κεφαλιά και θα γράψει το 2-0.

Ο ΑΟ Παλαίρου μείωσε στο μετά από εκτέλεση φάουλ και τον Μετσόλι να πιάνει την κεφαλιά στην περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό “Γ” του Παχή, στο 31′.

Ο Αμβρακικός δεν έδειξε να επηρεάζεται από την επίτευξη του τέρματος των αντιπάλων και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πετυχαίνοντας με τον ίδιο τρόπο το 3-1. Ο Βουλγαρίδης σέντραρε και πάλι ο Ιωάννου με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Άρη Φερεντίνου είχε και δοκάρι στο 65′ με τον Βουλγαρίδη να εκτελεί κόρνερ, το Φουρλή να πιάνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο της εστίας του Καραΐσκου.

Στο 80′ και σε ανατροπή του Μπεκιάρη μέσα στην περιοχή της Παλαίρου, ο διαιτητής της συνάντησης καταλόγισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Βουλγαρίδης μετατρέποντάς το στο τελικό 4-1.

ΠΑΣ Αμβρακικός Βόνιτσας (Άρης Φερεντίνος): Παχής , Ιωάννου, Φουρλής , Παλούκης Π., Νταλταγιάννης, Φέσσας, Παλούκης Ν., Βουλγαρίδης , Κατσαράς , Χασάι.

Έπαιξαν και οι: Τσαΐκος , Φούντας και Ζιάβρας.

ΑΟ Παλαίρου (Nίκος Κωσταράκης): Καραΐσκος, Τσακάλης, Κολοβός Γ., Προξενίας (88΄ Ματσίγκο), Ασήμακης (65′ Χρυσούλης), Στριφτάρης, Ράπτης, Μετσόλι, Λίτος. Ζέλος, Καλέμι.