Νίκη με αγγλικό σκορ για Αμβρακικός Βόνιτσας!

Συναρπαστικό ήταν το ντέρμπι στην Βόνιτσα ανάμεσα στον ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ και τον ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑ, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που γέλασαν στο τέλος παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι το χαρακτήρισαν οι δυνατές μονομαχίες που είχαν ως αποτέλεσμα τους τραυματισμούς δύο παικτών. Πρώτο …θύμα ήταν για τον ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ ο Παπαλέξης ο οποίος αποχώρησε από το ματς στο 7ο μόλις λεπτό, ενώ για τους φιλοξενούμενους τραυματίστηκε ο Σιαμάγκας στο 36′. Στα του αγωνιστικού τομέα, ο ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος αλλά το σουτ του Ριστάνη στο 9ο λεπτό πέρασε πάνω από την εστία του Παπαβασιλείου. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν στην πρώτη ουσιαστικά φάση που δημιούργησαν να ανοίξουν το σκορ. Ήταν το 15ο λεπτό όταν ο Niogava με μονοκόμματο μακρινό σουτ νίκησε τον Καρδάνη κάνοντας το 0-1 για τον  ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑ. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 26′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Νιάφα από τα δεξιά, ο Γεωργαλής, στο πρώτο του ματς μετά την επιστροφή του στην ομάδα της Βόνιτσας, με κεφαλιά ψαράκι έφερε το ματς στα ίσα. Ο ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στο 32ο λεπτό, με έναν πρώην παίκτη του ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΥ. Ο λόγος για τον Ρένο Λιάσκο ο οποίος ξεκίνησε την φετινή χρονιά με την φανέλα της ομάδας της Βόνιτσας αλλά στη συνέχεια πήρε μεταγραφή για την Πρέβεζα και ο οποίος εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας των γηπεδούχων με πλασέ έκανε το 1-2 για την ομάδα του. Ο ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ όμως είχε και πάλι …απάντηση και στο 40′ ο Γεωργαλής με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χαρδαλιά έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα (2-2).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 69′ ο Μπεκιάρης με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Ριστάνη έκανε την ανατροπή κάνοντας το 3-2.  Οι παίκτες του ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑ στη συνέχεια πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης και το πέτυχαν στο 85′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουτσάι.  Και ενώ όλοι περίμεναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο, ήρθε η φάση των καθυστερήσεων που έκρινε το παιχνίδι. Ο Τσόκας επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή και ο Niogava έδιωξε την μπάλα με το χέρι.  Ο ρέφερι της αναμέτρησης κ. Μπαϊλης υπέδειξε χωρίς δεύτερη σκέψη και πολύ σωστά το πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μπεκιάρης, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ): ΚΑΡΔΑΝΗΣ, ΡΙΣΤΑΝΗΣ, ΧΑΡΔΑΛΙΑΣ (78′ ΜΠΑΛΤΣΑΣ), ΙΩΑΝΝΟΥ, ΦΟΥΡΛΗΣ, ΤΣΟΚΑΣ, ΜΠΙΣΤΙΝΤΖΑΝΟΣ (90′ ΡΕΠΠΑΣ), ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ, ΠΑΠΑΛΕΞΗΣ (7′ ΦΕΣΣΑΣ), ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ.

ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑ (ΦΙΝΤΖΟΣ): ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΤΟΥΡΓΕΛΗΣ, ΦΡΑΓΚΟΛΙΟΣ (56′ ΜΟΥΤΣΑΪ), ΣΙΑΜΑΓΚΑΣ (37′ ΜΑΡΓΕΤΗΣ), DIAW, NIOGAVA, ΛΙΑΣΚΟΣ, ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ, ΚΑΡΙΠΟΓΛΟΥ (68′ ΚΑΡΠΟΥΖΟΣ), ΖΑΧΟΣ, CALA.