Ανασκόπηση 13ης αγωνιστικής στη Γ’ Εθνική

Το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής έφτασε αισίως σχεδόν στα μισά του και τα πρώτα δείγματα έχουν φανεί, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει πως μπορούν να βγουν κάποια ασφαλή συμπεράσματα. Το ίδιο το πρωτάθλημα έχει δέιξει πως δεν χωρούν προγνωστικά στις αναμετρήσεις και ότι κάθε αναμέτρηση για όλες τις ομάδες είναι ένα ντέρμπι. Έτσι όπως απέδειξαν και τα αποτελέσματα και στην 13η αλλά και σε όλες τις προηγούμενες μέχρι τώρα. Ας δούμε τι έγινε σε κάθε γήπεδο της κατηγορίας στο 2ο όμιλο, όπου συμμετέχουν και οι ομάδες της δικής μας ΕΠΣ αλλά και της ευρύτερης περιοχής.

ΑΕ Φαρκαδόνας 1-1 ΠΑΣ Αχέρων
ΑΕ Φαρκαδόνας και ΠΑΣ Αχέρων αναδείχτηκαν ισόπαλοι όπως είδαμε, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν γκολ στην εκπνοή και τους φιλοξενούμενους να βλέπουν για άλλη μια φορά όσα έχτιζαν στον αγωνιστικό χώρο να γίνονται στάχτες σε μια στιγμή, από τύχη κυρίως του αντιπάλου και όχι από προσπάθεια που να αξίζει το χειροκρότημα όλων. Η τύχη όμως και ο τροχός γυρίζει, κι έτσι αυτή την κακή στιγμή θα την βρει μπροστά του ο ΠΑΣ Αχέρων, εφόσον συνεχίσει σε αυτό το δρόμο που έχει αρχίσει να χαράζει μετά τις πρώτες αγωνιστικές η ομάδα του Νίκου Βέκιου. Ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για τους Καναλακιώτες να πάρουν το διπλό, που θα τους εκτόξευε στην 10η θέση, αφήνοντας πίσω τον προχθεσινό τους αντίπαλο. Αν δεν έγινε τώρα, θα γίνει στη συνέχεια πιστεύουν άπαντες στον Αχέροντα που βλέπουν την ομάδα τους καλύτερη κάθε Κυριακή και κανείς δεν ξεχνά ότι και πέρσι ο ΠΑΣ άργησε να φορτσάρει. Επόμενος αγώνας για το Καναλάκι εντός έδρας με τον Θεσπρωτό, σε μια σύγκρουση τοπικού χαρακτήρα, με άκρως βαθμολογικό ενδιαφέρον.
12307545_1100448339995490_2492562670674804905_o

Εθνικός Φιλιππιάδας 0-0 Οικονόμος Τσαριτσάνης
Ισόπαλο αποτέλεσμα και για τον Εθνικό Φιλιππιάδας στο λευκό 0-0, με το χαρακτηριστικό της ομάδας του Ηλία Μαγκάκη να φαίνεται και σε αυτή την αναμέτρηση, δηλαδή το 0 στην άμυνα. Βέβαια από την άλλη, όσο δύσκολα δέχεται γκολ, άλλο τόσο δύσκολα πετυχαίνει, καθώς μπορεί μέχρι τώρα να έχει την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα (και αυτό λέει πολλά), αλλά από την άλλη έχει την χαμηλότερη παραγωγικότητα σε γκολ, ισοβαθμώντας στον τομέα αυτό με τον ΠΑΣ Αχέρων, όπου και οι δύο έχουν πετύχει από 6 γκολ. Στην αναμέτρηση με τον οικονόμο, ο Εθνικός ήταν καλύτερος, δημιούργησε ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο νικηφόρο γκολ, ωστόσο η τύχη έπαιξε καθοριστικό ρόλο, ειδικά στη φάση του 53′ όταν στο φάουλ του Χρηστόγιαννη και την απόκρουση του Νούσια, ο Κόμνος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ένα δοκάρι που θα το βλέπει στον ύπνο του ο κάθε φίλος από τους περίπου 700 που παρευρέθηκαν στο γήπεδο της Φιλιππιάδας. Επόμενη αναμέτρηση για τον Εθνικό στην έδρα του Πύρασου νέας Αγχιάλου.

????????????????????????????????????

Θεσπρωτός 2-0 Νίκη Βόλου
Την 4η σερί νίκη έκανε ο Θεσπρωτός στην αναμέτρηση με τη Νίκη Βόλου, επαναλαμβάνοντας για 4η φορά φέτος το νικηφόρο 2-0 (εντός ή εκτός), και φτάνοντας μια ανάσα από την κορυφή. Ο Θεσπρωτός δεν πέτυχε απλά μια νίκη σε αυτή την αναμέτρηση, καθώς η ομάδα του Βόλου μέχρι προχθές είχε μία μόνο ήττα, κι αυτή από τον πρωτοπόρο, αλλά ένα τεράστιο βήμα για το κυνήγι της πρωτιάς, δείχνοντας παράλληλα τη δύναμή του. Με δυο γκολ σε καθοριστικά σημεία κατέβαλε τον αντίπαλο, κάθε φορά που προσπαθούσε να σηκωθεί στο ύψος του. Στο 27′ με τον Στεφανίδη να στέλνει όμορφα τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα, έπειτα από φάουλ του Σουκρίογλου και στο 75′ με τον Σαλταπίδα να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ, που θα ζήλευαν πολλοί παίκτες μεγαλύτερων κατηγοριών. Το πρωτάθλημα συνεχίζεται με την ομάδα της Ηγουμενίτσας να ταξιδέυει μέχρι το Καναλάκι πιστεύοντας σε ανάλογη εμφάνιση.
12305935_10206657019316948_46776659_n

ΑΕ Καραϊσκάκης 4-0 Πύρασος Νέας Αγχιάλου
Πρωτοφανές σκορ για τα δεδομένα της κατηγορίας τη φετινή χρονιά πέτυχε η ΑΕ Καραϊσκάκης απέναντι στον Πύρασο, καθώς οι τεσσάρες έχουν πέσει και πάλι, ακόμα και για την ίδια ΑΕ Καραϊσκάκης, αλλά πάντα συνοδεύονταν με γκολ του ηττημένου. Πρώτο 4-0 λοιπόν στο πρωτάθλημα, από την ομάδα που θέλει να είναι και να παραμείνει μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος πρώτη. Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις ορέξεις τους από τα πρώτα λεπτά σημειώνοντας το 1-0 στο 3ο μόλις λεπτό με σουτ του Κόλλινς και δέκα λεπτά μετά με τον Μπουσινάκη έκαναν το 2-0. Στο 19′ ο Καπετάνος έκανε το 3-0 και μετά από 25 λεπτά με δεύτερο προσωπικό τέρμα έκανε το τελικό 4-0. Δεύτερη “τεσσάρα” για τον Πύρασο που παρ’ όλα αυτά, συγκατοικεί με τον Εθνικό Φιλιππιάδας στην 6η-7η θέση. Επόμενος ταξίδι για την ΑΕ Καραϊσκάκης που δεν ανησυχεί και πολύ για το κυνήγι πίσω της, μιας και ο Θεσπρωτός δεν έχει κάνει το ρεπό του, είναι στο Αιγίνιο Πιερίας με αντίπαλο τον Αιγινιακό.
b90de770365afe6df9c6e015001486f6_XL

Δωτιέας Αγιάς 0-0 Πιερικός
Σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, όπως δήλωσαν και οι δυο προπονητές των ομάδων μετά την αναμέτρηση, Δωτιές και Πιερικός έμειναν στη λευκή ισοπαλία και μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Και οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ως πρώτο στόχο τη διατήρηση ανέπαφης εστίας  και από ‘κει και πέρα ό,τι βγει. Ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε, αλλά παρ’ όλ΄αυτά το σκορ θα μπορούσε να είναι διαφορετικό, είτε δηλαδή 1-0, είτε  0-1, μιας και οι δυο ομάδες είχαν από μία σημαντική στιγμή, οι γηπεδούχοι στο 73′ και ο Πιερικός στο 90′. Ο Δωτιέας και ο Πιερικός βρίσκονται στην ίδια μοίρα αυτή τη στιγμή, μετά και το -6 του Πιερικού με τους πρώτους να είναι στην 11η θέση και τον Πιερικό στην 9η αντίστοιχα. Στόχος και των δύο η παραμονή, όπως και για όλες τις ομάδες μέχρι την τριάδα, μιας και από κει και πάνω ο στόχος αλλάζει και βλέπει ψηλότερα. Επόμενη αγωνιστική για τον Δωτιέα και πάλι εντός έδρας αυτή τη φορά με την Φαρκαδόνα, ενώ ο Πιερικός υποδέχεται τον Ρήγα Φεραίο.
1_copy_187

Ρήγας Φεραίος 2-0 Αιγινιακός
Μεγάλη νίκη για τον Ρήγα απέναντι στον Αιγινιακό με τις δυο ομάδες να βρίσκονται αρκετά ψηλά στην κατάταξη (Ρήγας Φεραίος 5η θέση και Αιγινιακός 4η) και να θέλουν και οι δυο να εξασφαλίσουν το δυνατόν  νωρίτερα την παραμονή τους. Σε μια αναμέτρηση με αρκετές φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για το γκολ, οι γηπεδούχοι που έπαιξαν υποδειγματική άμυνα και σε συνδυασμό με ένα γρήγορο γκολ, πήραν το ζητούμενο. Ο Ρήγας προηγήθηκε με κεφαλιά του Γκάγκα έπειτα από φάουλ του Σπαθή μόλις στο 10ο λεπτό, γεγονός που ώθησε τους παίκτες των γηπεδούχων στο να κρατήσουν το σκορ. Ο Αιγινιακός προσπάθησε σε όλο τον αγώνα, αλλά στάθηκε πραγματικά άτυχος σε αρκετές φάσεις. Το χειρότερο σενάριο στο ματς για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο τέλος και ενώ η πολιορκία στα καρέ των γηπεδούχων καλά κρατούσε. Όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, ο νόμος του ποδοσφαίρου μίλησε και πάλι θέλοντας αυτόν που χάνει τις ευκαιρίες να δέχεται και το γκολ. Έτσι στο 85′ ο Ρήγας πέτυχε το 2-0 με τον Κορέτα. Επόμενο ματς για τον Ρήγα Φεραίο στην έδρα του Πιερικού, ενώ ο Αιγινιακός υποδέχεται όπως είδαμε παραπάνω την ΑΕ Καραϊσκάκης.
aiginiakos_copy_11

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-1 Τύρναβος
Άλλη μια ισόπαλη αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική, αυτή ανάμεσα σε Αχιλλέα Νεοκαισάρειας και Τύρναβο. Ο Αχιλλέας ερχόμενος από δυο νίκες στα τελευταία ματς, υπολόγιζε πως θα τις κάνει τρεις, αλλά τα πράγματα στράβωσαν κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ο Τύρναβος από την άλλη βλέποντας ότι ο Αχιλλέας είναι στα μέτρα του, πίστεψε στο αποτέλεσμα και παρ’ ολίγον να πάρει και τη 2η του νίκη στο πρωτάθλημα στην εκπνοή του αγώνα.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 20′ με κεφαλιά του Παπαχρήστου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι είδαν την ομάδα τους να μένει με 10 παίκτες στο 50′ και τα πράγματα να δυσχεραίνουν. Οι παίκτες του Αχιλλέα όμως δεν πτοήθηκαν και κυνήγησαν την ισοφάριση ακόμα και με παίκτη λιγότερο και έπειτα από την απόλυτη κυριαρχία στο μεγαλύτερο μέρος του Β’ ημιχρόνου. Η ισοφάριση τελικά ήρθε στο 75′ με τον Κατσιαμήτα. Μέχρι να τελειωσει το ματς έσπασαν καρδιές, καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν δυο κλασσικές ευκαιρίες και οι φιλοξενούμενοι άλλη μία στο 90+. Επόμενη αναμέτρηση για τον Αχιλλέα στην έδρα του Φωκικού, ενώ ο Τύρναβος υποδέχεται την Πύδνα Κίτρους.
2_copy_170

Πύδνα Κίτρους 2-2 Οπούντιος Μαρτίνου
Πλούσιο θέαμα και γκολ προσέφεραν Πύδνα Κίτρους και Οπούντιος Μαρτίνου στη μεταξύ τους αναμέτρηση, με το τελικό 2-2 να φαντάζει επιτυχία για τους φιλοξενούμενους, σε αντίθεση με την Πύδνα, που υπολόγιζε σε εύκολο τρίποντο απέναντι στον μέχρι προχθές ουραγό της βαθμολογίας. Βέβαια όπως γνωρίζουν οι σοφοί του ποδοσφαίρου, δεν υπάρχει εύκολος αντίπαλος, παρά μόνο μετά τη λήξη του 90λέπτου. Τότε μπορεί κανείς να μιλήσει για εύκολο αντίπαλο. Έτσι ο Οπούντιος προηγήθηκε με γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Θαναηλάκη να σκοράρει μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Μέχρι το ημίχρονο οι γηπεδούχοι που ήταν κατά γενική ομολογία καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, με τον Μακράκη να φέρνει στα ίσια το ματς στο 29′ και 6 λεπτά αργότερα, στο 35′ ο Τσιούνης να κάνει το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν επίσης δυνατά, ξαφνιάζοντας και πάλι την Πύδνα και ισοφαρίζοντας στο 55′ με δράστη και πάλι τον Θαναηλάκη, για το 22 που ήταν και τελικό. Ένα ματς καθρέφτης του φετινού πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας, όπου όλοι οι αντίπαλοι είναι υπολογίσιμοι και μπορούν να διεκδικούν κάθε αποτέλεσμα, σε κάθε γήπεδο. Επόμενη αγωνιστική η Πύδνα ταξιδεύει στον Τύρναβο, ενώ ο Οπούντιος Μαρτίνου υποδέχεται τον Οικονόμο Τσαριτσάνης.