Στον τελικό ο Α.Ο. Πρέβεζας για την άνοδο στην Α2!

Το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος για την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία πήρε ο Α.Ο. Πρέβεζας, ο οποίος χρειαζόταν μια νίκη απέναντι στον Γ.Σ. Άρτας και το απόγευμα της Κυριακής την κατέκτησε με 3-0 σετ.

Η ομάδα του Γρηγόρη Τσεκούρα βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ με 19-22 και 22-24, ωστόσο έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ με 27-25. Στο δεύτερο σετ ο Α.Ο. Πρέβεζας βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και πήρε εύκολα το σετ με 25-11, ενώ στο τρίτο σετ το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να προηγούνται 20-21. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα ξέσπασμα έκανα το 25-22 και πήραν το παιχνίδι με 3-0 σετ.

Ο Α.Ο. Πρέβεζας πλέον περιμένει στον τελικό τον νικητή από το ζευγάρι Αναγέννηση Άρτας-Ερμής Ηγουμενίτσας.

ΑΟΠ (Τσεκούρας): Ζήσης, Χατζής, Χριστοφορίδης, Μπουτόπουλος, Μπάμπης, Κασιάρας, Άρμπυρος, Παππάς, Κανέλλος, Σακκάς, Πηλιοκατέρος, Σωτηρίου, Σερμάδι

ΓΣ Άρτας(Πορτοβάρας): Αθανασίου Λ., Καλλιμάνης, Αθανασίου Δ., Σαλέμης, Αντωνίου, Τσίνα, Γιώτης, Κωστανίκος, Χήτας

πηγή: atpreveza.gr