Ήττα για τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, 3-1 από τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Αχιλλέας πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στην καλή και σοβαρή ομάδα του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη βρέθηκε να χάνει πριν συμπληρωθεί το 25λεπτο της αναμέτρησης και πήγε με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο αλλά στην επανάληψη ήταν καλύτερη, πέτυχε τρία τέρματα και πήρε δίκαια τους βαθμούς της νίκης.

Στο 2΄η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Πάντο όμως να λέει όχι στο σουτ του Μιχαηλίδη και να παραμένει το 0-0.

Στο 23΄ο Βασιλείου άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Καναλακίου, όταν εκμεταλλεύτηκε ωραίο γύρισμα από αριστερά του Κυριακάκη.

Στο 2ο μέρος ο Αχιλλέας ανέβασε στροφές και κατάφερε νωρίς να ισοφαρίσει, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάκα στο 49΄ έδιωξαν οι αμυντικοί της φιλοξενούμενης ομάδας και ο Ζαχαράκης με δυνατό βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πάντο.

Στο 52΄και πάλι ο Ζαχαράκης μέσα στην περιοχή του Αχέροντα θα πιάσει ανενόχλητος την κεφαλιά μετά από σέντρα του Λαζαρίδη και η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ επάνω από τα δοκάρια.

Στο 68΄ο Ηλιάδης θα πιάσει δυνατό και φοβερό σε εκτέλεση σουτ περίπου 5 μέτρα έξω από την περιοχή της ομάδας της Ηπείρου και θα αιφνιδιάσει τον Πάντο κάνοντας το 2-1.

Στο 75΄ο Βασιλειάδης θα πραγματοποιήσει την απόκρουση του αγώνα σε σουτ που έκανε ο Ντέτσικας από τα 2 μέτρα και θα κρατήσει το 2-1 για την ομάδα του.

Ο Γιάννης Λαζαρίδης θα πετύχει στις καθυστερήσεις ένα φανταστικό γκολ αφού αρχικά θα σουτάρει πέφτοντας στο έδαφος, η μπάλα θα βρεί στο κάθετο δοκάρι και θα επιστρέψει με δύναμη στον ίδιο που από 6 με 8 περίπου μέτρα μακριά από την εστία του Πάντου, θα τη βρεί  με το κεφάλι κι ενώ είναι πεσμένος στο έδαφος, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Βασιλειάδης, Λαζαρίδης, Πολυχρονιάδης, Ηλιάδης, Τασίδης, Καπασακαλίδης, Χατζηκωνσταντίνου (58΄Δεμηρτζόγλου), Ζαχαράκης (90΄Τσιουμτσούδας), Νάκας, Μιχαηλίδης (83΄Μποστάντζι), Τσαγκαράκης

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Πάντος, Κουμπής, Λαγός (58΄ Γκέκας), Μπάκας, Πάνος, Μάρκος, Κυριακάκης (73΄Τσομπάι), Θεοδωράκης, Βασιλείου, Λουκούμης (73΄Νέτσικας), Κωνσταντίνου

πηγή: pieriasport.blogspot.gr