Διά πυρός και σιδήρου πέρασε η ΑΕΚ από τη Λευκάδα!

Ο Ρόκο-Λένι Ούκιτς έβαλε το μεγάλο τρίποντο και η ΑΕΚ νίκησε την υποβιβασμένη Δόξα στη Λευκάδα (68-64) έστω και με τα χίλια ζόρια.

1

Η 24η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League έμοιαζε εύκολη για την ΑΕΚ, όμως το ματς στη Λευκάδα απέναντι στη Δόξα δεν εξελίχθηκε όπως το περίμεναν οι άνθρωποι της ομάδας. Οι υποβιβασμένοι και χιλιοταλαιπωρημένοι γηπεδούχοι έκαναν τρομερή προσπάθεια, βρέθηκαν σε θέση να διεκδικούν τη νίκη, όμως στο τέλος μίλησε η κλάση και η εμπειρία του Ρόκο-Λένι Ούκιτς που έβαλε το κρίσιμο τρίποντο για το τελικό 68-64 των κιτρινόμαυρων που θα τερματίσουν στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

2

O MVP

Βάσει της στατιστικής, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πρέπει να πάρει το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης (21 πόντοι, 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/12 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 34 λεπτά), όμως θα ήταν πιο δίκαιο αν το μοιραζόταν με τον Ρόκο-Λένι Ούκιτς που έβαλε το τρίποντο για το 63-67 για να κρίνει οριστικά την αναμέτρηση. Ο Κροάτης τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 2 ασίστ σε 29 λεπτά.

3

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Μόλις εννέα τρίποντα εκτέλεσε η Δόξα Λευκάδας (έβαλε τα τέσσερα), την ώρα που η ΑΕΚ είχε 24 δίποντα και 25 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ.75. Άσχημο ήταν, στο μεταξύ, το stat-line του Μάικλ Ντίξον (2 πόντοι, 1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 λάθος, 3 φάουλ σε 18:22), που προβλημάτισε με την απόδοσή του. Εξαιρετικός ήταν αντίθετα ο Ιβάν Μάρας για λογαριασμό της Λευκάδας, καθώς σκόραρε 23 πόντους με 9/14 σουτ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στις λεπτομέρειες των… λεπτομερειών και κυρίως σε δυο φάσεις. Στα βήματα του Χάρις που στέρησαν στη Δόξα την ευκαιρία να περάσει μπροστά και στο τρίποντο του Ούκιτς στην επόμενη φάση για το 63-67 που έκρινε τον αγώνα. Οι Λευκαδίτες έκαναν υπέρβαση παρά το περιορισμένο ρόστερ τους και στο τέλος δίκαια κέρδισαν το χειροκρότημα.

4

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ένα θεωρητικά εύκολο ματς, δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ που ήλπιζε πως θα περάσει ένα όμορφο απόγευμα στη Λευκάδα. Η Δόξα προηγήθηκε με 10-8 στο έκτο λεπτό και με 15-11 στο ένατο, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά (17-15) και προβλημάτισε τους κιτρινόμαυρους. Η είσοδος του Σάκοτα στο παιχνίδι έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα του Μανωλόπουλου, που έτρεξε ένα επί μέρους 6-14 για να πάρει τα ηνία (28-32) και να πάει στα αποδυτήρια με το ισχνό 36-38. Γιατί το παιχνίδι ήταν ντέρμπι; Επειδή η Δόξα περνούσε τη μπάλα στη ρακέτα και είχε 2/3 τρίποντα σε 20 λεπτά, την ώρα που η ΑΕΚ μετρούσε 2/11 σουτ από τα 6μ.75 και δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί την κυριαρχία της στα ριμπάουντ (9-21).

Η αλήθεια είναι πως η Δόξα έδειξε εξαιρετικό χαρακτήρα και δεν παράτησε το ματς. Όχι μόνο έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά με κορυαίο τον Μάρας ισοφάρισε και στο 49-49 στα τέλη της τρίτης περιόδου, ανατρέποντας διαφορά οκτώ πόντων που έμοιαζε ικανή να δώσει στην ΑΕΚ μια εύκολη εν τέλει νίκη. Οι Λευκαδίτες πήραν και το προβάδισμα (56-54) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως ένα τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη έκανε το 58-62 πριν η Δόξα απαντήσει με δυο καλάθια για τη νέα ισοφάριση (62-62) χάρη στον… Χάρις! Ο οποίος έκανε βήματα με το σκορ στο 63-64, πριν ο Ούκιτς βάλει το τρίποντο που έκρινε την αναμέτρηση (63-67) στα 40″ πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Σκορ 2, Ντόμπλας 8, Τσαλδάρης, Χάρις 18 (1τρ., 8ριμπ., 8λ.), Μάρας 23(1), Άμποτ 5(1), Ντάουελ, Δεμερτζής 3(1), Γεωργάκης 3, Ταπούτος 2, Ψαθάς.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 12(2), Λαρεντζάκης 9(2), Νιούλεϊ, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 21(1τρ., 8ριμπ.), ΜακΓκραθ 4, Ελονού, Σάκοτα 9, Βασιλειάδης 3(1), Ντίξον 2.

πηγή: sport24.gr