Μεγάλο διπλό η Δόξα Λευκάδας στο Ιβανώφειο κόντρα στον Ηρακλή

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε η Δόξα Λευκάδας  στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με σκορ 70-82. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου με πολύ καλή απόδοση σε όλο σχεδόν το παιχνίδι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους παίχτες του Ηρακλή και πέτυχε μια νίκη πολύ σπουδαία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η Δόξα ξεκίνησε το ματς δυνατά και αποφασισμένα. Ήθελε από την αρχή να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε. Βρίσκοντας λύσεις τόσο από κοντά όσο και μακριά από το καλάθι πήρε μια διαφορά, έστω μικρή, που συντηρούσε σε όλο το δεκάλεπτο. Με τον Καρύδα να καθοδηγεί την ομάδα πολύ καλά το δεκάλεπτο έληξε με 17-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δόξα ήταν ακόμα καλύτερη και με τους Καρύδα, Χρυσόπουλο και Τσαλδάρη κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού. Όχι μόνο κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ αλλά στο τελείωμα του ημιχρόνου κατάφερε να το αυξήσει.Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τη διαφορά στο σκορ να είναι στη μέγιστη τιμή της (34-46). Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα κύλησαν ομαλά για τη Δόξα. Ή μάλλον οι παίχτες της τα έκαναν έτσι.

Ο Ηρακλής μείωσε για λίγο στους 8 τη διαφορά (43-51) αλλά με ένα σερί 0-10 η Δόξα πήρε ξανά διαφορά στο σκορ (43-61) και έδειξε να ελέγχει απόλυτα το ματς. Με πολύ πιεστική άμυνα η Δόξα οδηγούσε τους παίχτες του Ηρακλή σε πολλά λάθη από τα οποία έβρισκε εύκολους πόντους στην επίθεση. Η διαφορά μάλιστα έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους λίγο πριν τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο (46-65).

Η τελευταία περίοδος ήταν περίπου διαδικαστική αφού οι παίχτες της Δόξας δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους. Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής ήταν να μειώσει το σκορ σε 58-69 στο 35′ αλλά μέχρι εκεί. Με μπροστάρη τον Καρύδα και συμπαραστάτες τους Κανονίδη, Κέντζο και Τσαλδάρη η Δόξα ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο σκορ σε 58-73 και 61-75. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Απέμενε μόνο το τελικό σκορ.

Πρόκειται για μια πολύ σημαντική νίκη για τη Δόξα, και μάλιστα εκτός έδρας, σε μια έδρα που πολλοί από τους υπόλοιπους θα έχουν απώλειες. Η Δόξα έδειξε ότι μπορεί να βάλει το φετινό πήχη πολύ ψηλά.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 70-82 Δεκάλεπτα: 17-22, 34-46,46-65, 70-82
Διαιτητές: Μπήτης, Παφίλης, Εφραιμίδης
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Σταματογιάννης, Κοντόπουλος, Ταραμάς, Μουρατίδης 8 (1), Γ. Αποστολίδης 7, Ντι Νούνο 8 (1), Γκιουλέκας 8, Καραγκιολίδης 2, Κοθράς 19 (3), Α. Αποστολίδης 5 (1), Μπένας 5, Δέσπος 8, Σταματογιάννης
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζιάγκος): Τσαλδάρης 4 (1), Κούτρας 1, Καρύδας 23 (1), Πετρόπουλος 4, Χρυσόπουλος 12 (2), Μανούσος 8, Κανονίδης 17 (2), Κέντζο, Πεταλωτής, Ιωάννου 13 (1), Γεωργάκης