Η αρνητική παράδοση συνεχίστηκε…

Η αρνητική παράδοση για το κύπελλο που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια για τη Δόξα συνεχίστηκε και σήμερα, μετά και την ήττα εντός έδρας από την ομάδα του Δούκα. Αποκλεισμός λοιπόν από το κύπελλο νωρίς νωρίς για τη νέα Δόξα, που από σήμερα κουβαλάει ένα κομμάτι επάνω της από το παρελθόν, μια μελανή πινελιά στην καινούργια σελίδα που άνοιξε.

Το παιγνίδι πήρε δραματική τροπή για τη Δόξα από τα πρώτα λεπτά, με το συντριπτικό 2-17 υπέρ του Δούκα να φαντάζει εξωπραγματικό. Η Δόξα ήταν σκιά του εαυτού της στην έναρξη, αλλά και μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, με μερικά μόνο ξεσπάσματα ενδιάμεσα, που οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν με δαιμονιώδη ποσοστά ευστοχίας να σταματήσουν. Το πρώτο σημάδι ανάκαμψης για τους γηπεδούχους ήρθε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου όπου και μείωσε τη διαφορά με επί μέρους 11-4 και τελικό 1ης περιόδου 13-21.

Η νωθρότητα της Δόξας συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, μην μπορώντας σε καμιά περίπτωση να σταματήσει τον αντίπαλο. Αποτέλεσμα, οι παίκτες του Δούκα να βρίσκουν πολύ εύκολα χώρους και να δοκιμάζουν σουτ χωρίς την παραμικρή ενόχληση. Με τρομερά ποσοστά ευστοχίας τόσο στα σουτ τριών πόντων όσο και στα δίποντα, με εύκολες διεισδύσεις και με αρκετή άνεση κάτω από τη ρακέτα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το παιγνίδι τους βυθίζοντας ακόμα πιο πολύ το φάντασμα της Δόξας και ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και σκορ 26-38.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν έδειξε σε καμιά περίπτωση, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο το αντίστοιχο πρόσωπο των φιλικών και του τουρνουά. Τα ποσοστά στα σουτ ήταν αρνητικά τόσο εντός όσο και εκτός πεδιάς. Η αρνητική ψυχολογία έπαιξε τα δικά της παιγνίδια δυσχεραίνοντας την κατάσταση τόσο, που χάθηκαν ακόμα και υπό άλλες συνθήκες εύκολα καλάθια .

Ο Δούκας, αν και με ελλείψεις ήταν αεράτος, με εμπνεύσεις αλλά και σιγουριά στις προσπάθειές του, βλέποντας το ματς να παίρνει απίστευτη τροπή υπέρ του και έμεινε σοβαρός και προσηλωμένος στο καθήκον του. Για τη Δόξα στο πρώτο μέρος, μοναδική πηγή ελπίδας και έμπνευσης ήταν ο Κέντζο με 9 πόντους, ενώ χαρακτηριστικό της αστοχίας είναι το ότι ο Δ. Τσαλδάρης πέτυχε τους δύο πρώτους του πόντους στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου με βολές.

Στο 3ο πια μέρος όλα έμοιαζαν χαμένα. Με μέσο όρο ανά δεκάλεπτο τους 13 πόντους, τα σύννεφα άρχισαν να πλανώνται πάνω από το κλειστό της Λευκάδας, όχι για τον αποκλεισμό που φάνταζε σίγουρος, αλλά και για μια συντριπτική ήττα. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 39-57.

Η τέταρτη περίοδος ήταν όμως κάτι το διαφορετικό. Η Δόξα έδειξε να ξυπνά από το λήθαργο και μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο με δύναμη και πάθος έκανε ένα σερί 16-0 στα πρώτα 3 λεπτά, φέρνοντας το ματς στο 55-57 και δίνοντας την ελπίδα στον κόσμο που πραγματικά στάθηκε στο πλάι του, ότι το ματς θα γυρίσει. Με τον Καρύδα να είναι κύριος εκφραστής των επιθέσεων, αλλά και τον Τσαλδάρη να αφήνει πίσω το κακό μισάωρο όλα ήταν θέμα χρόνου.

Όμως ο Δούκας είχε άλλη άποψη και με αποστομωτική απάντηση 0-8, με δυο τρίποντα και δυο βολές, έφερε το ματς στο 55-65, λίγο πριν το τέλος. Το φινάλε ήταν εκρηκτικό. Με το παιγνίδι να παίρνει μια άγρια ομορφιά, τα συστήματα να πηγαίνουν περίπατο και την ψυχολογία να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο, η Δόξα έφτασε το ματς στο 68-71 με σουτ τριών πόντων του Καρύδα, 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο ίδιος παίκτης όμως έτυχε να είναι και ο μοιραίος, όταν κερδίζοντας φάουλ σε σουτ τριών πόντων, ευστόχησε μόνο στη μία από τις τρεις βολές κάνοντας το 69-71. Με φάουλ στο φάουλ και από τις δυο πλευρές για το ελάχιστο του χρόνου που απέμεινε, το ματς πήγε στο τελικό 70-74.

Ήττα στην πρεμιέρα και πίκρα στο στρατόπεδο της Δόξας για τον αποκλεισμό, αλλά και πίστη από την άλλη, γιατί μια ομάδα που στην πιο άτυχη και χειρότερή της μέρα όσον αφορά τα ποσοστά, μπορεί να σταθεί και να κυνηγήσει μια νίκη σε ένα τέτοιο ματς, σίγουρα έχει να δείξει πολλά περισσότερα.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 70-74

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Πουρσανίδης-Ευφραιμίδης
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 26-38, 39-57,70-74

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζιάγκος): Βαγενάς 5, Τσαλδάρης 11 (1), Κούτρας 7 (1), Καρύδας 21 (3), Πετρόπουλος 4, Χρυσόπουλος, Μανούσος 11, Κανονίδης, Κέντζο 9, Πεταλωτής, Ιωάννου 2, Γεωργάκης.

ΔΟΥΚΑΣ (Γούναρης): Κουκάς 12 (2), Καραμπατσος 4, Μιχάλογλου 21 (2), Τζόρτζεβιτς 14, Μαστόρος 7 (1), Σπυρόπουλος 2, Μιλεντίγιεβιτς 6 (1), Πέτρου, Καρράς 2, Χ. Κούτρας 6 (2).