Μεγάλη νίκη επί του Εθνικού η Δόξα Λευκάδας

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για τη Δόξα στο ντέρμπυ με τον Εθνικό, σε ένα από τα πιο ωραία παιχνίδια που έχουν γίνει στο κλειστό της Λευκάδας.

Σε ένα γεμάτο γήπεδο, η Δόξα έκανε μια από τις πιο ώριμες και εντυπωσιακές εμφανίσεις της και κέρδισε έναν από τους αντιπάλους της με τον οποίο έχει ίδιους στόχους στο πρωτάθλημα. Η Δόξα αιφνιδίασε την ομάδα του Εθνικού και ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, προηγούμενη στο σκορ με 7-2 και λίγο αργότερα με 16-9. Ο Εθνικός απάντησε με μια μικρή αντεπίθεση και μείωσε σε 16-15. Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολύ συχνές. Με τον Καρύδα άλλη μια πρωταγωνιστή η Δόξα κρατούσε τα ηνία στο σκορ, εύκολα ή δύσκολα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 26-21, με καλάθι του Κούτρα σχεδόν στη λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ακόμα πιο δυνατή άμυνα η Δόξα άνοιξε ξανά τη διαφορά στο σκορ. Βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα με όλους σχεδόν τους παίχτες που αγωνίστηκαν μέχρι εκείνο το σημείο, όπως οι Κέτζο, Κανονίδης και Χρυσόπουλος. Ο Εθνικός έδειχνε να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο ματς. Σκορ ημιχρόνου 44-35.

Στη διακοπή του ημιχρόνου υπήρξε ένταση μεταξύ των δυο ομάδων, που είχε ξεκινήσει από τις αψιμαχίες του Πετρόπουλου και του Γκιζογιάννη μέσα στο παιχνίδι. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίχτες του Δ. Λιόγα έδειξαν αποφασισμένοι να παλέψουν το παιχνίδι. Με πολύ καλή και πιεστική άμυνα και επιθέσεις στον αιφνιδιασμό κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο σκορ σε 44-40. Και πάλι όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, αφού η Δόξα ξαναπήρε μπρος και πέτυχε πόντους στον αιφνιδιασμό μέσα από την καλή της άμυνα. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 65-53.

Η τελική αντεπίθεση για τον Εθνικό ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ξεκίνησε από τις προσωπικές ενέργειες του Τότσιου. Με μια αντεπίθεση διαρκείας οι παίχτες του Εθνικού έφτασαν πολύ κοντά στο σκορ (70-66) και έδειχναν ικανοί να κλέψουν ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο γι αυτούς. Με ψυχραιμία όμως και σωστές επιλογές στην επίθεσή τους οι παίχτες του Τακιανού ανέκαμψαν και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη, που δίνει πολύ καλή ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα. Ο Εθνικός κατάφερε απλά να μειώσει σε 81-78 στη λήξη με τρίποντο του Βασιλόπουλου, που περισσότερο είχε στο μυαλό του να διαπληκτιστεί με την κερκίδα παρά να βοηθήσει την ομάδα του.

Κορυφαίοι για τη Δόξα οι Καρύδας, Κανονίδης, Κέτζο και Πετρόπουλος ενώ για τον Εθνικό πάλεψαν οι Τότσιος, Μάντζαρης και Βασιλόπουλος. Σπουδαία νίκη λοιπόν για την ομάδα της Λευκάδας, που δίνει δύναμη και ψυχολογική άνοδο στους παίχτες για τη συνέχεια, που αναμένεται πολύ δύσκολη.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:
Φίλιππος – Φάρος 60-77
Περιστέρι – Λιβαδειά 62-70
Δούκας – Παγκράτι 92-82
Μαχητές Δόξας/Πεύκων – Προμηθέας 48-58
Ψυχικό – Πανερυθρα’ι’κός 93-92 (κ.α. 85-85)

15. Περιστέρι 5 (1-3)***
(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο (**) Έχουν δύο αγώνες λιγότερους (***) Έχει τρεις αγώνες λιγότερους