Έσβησε τον… Φάρο η Δόξα Λευκάδας

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Δόξα Λευκάδας απέναντι στο μεγάλο φαβορί για την άνοδο, τον Φάρο Κερατσινίου, με σκορ 67-60. Μια από τις πιο σημαντικές νίκες που έχει πετύχει και που της εξασφαλίζει τη συμμετοχή στην διαδικασία των play off για την άνοδο.
Το ματς ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του. Ο Φάρος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο σκορ με 2-7, όμως η Δόξα αντέδρασε και πλησίασε στο σκορ με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 14-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φάρος έδειξε γιατί θεωρείται το μεγάλο φαβορί για την άνοδο και με πολύ καλή απόδοση κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να προηγηθεί με 25-34.
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Η Δόξα μπήκε πιο αποφασισμένη και πάλευε κάθε φάση, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι παίχτες του Τακιανού έδειξαν τρομερό πάθος και η Δόξα μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Σιγά σιγά μείωσε τη διαφορά στο σκορ κι έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με 44-45. Όλα έδειχναν ότι το τέλος θα είναι αγωνιώδες. Όπως κι έγινε.
Η Δόξα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 53-52, δυνάμωσε ακόμα περισσότερο την άμυνά της και κατάφερε να αποσυντονίσει πλήρως τη φιλοξενούμενη ομάδα. Πέτυχε, έτσι, την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, που εκτός από βαθμολογικό όφελος της δίνει και ψυχολογικό εν όψει της διαδικασίας των play off.
Τελικό σκορ 67-60.
Καλύτεροι για τη Δόξα οι Τσαλδάρης, Κέτζο και Χρυσόπουλος ενώ από το Φάρο ξεχώρισαν οι Καράμπουλας, Λιακόπουλος και Κομποδιέτας.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 67-60
Δεκάλεπτα:14-13, 25-34, 44-45, 67-60
Διαιτητές: Παναγιώτου-Τσούνας-Δαρλαμήτσος
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Βαγενάς, Τραϊανός , Καρύδας 13 (3), Πετρόπουλος 2, Χρυσόπουλος 8, Μανούσος 3, Κανονίδης 8, Κέντζο 13 (1), Πεταλωτής, Τσαλδάρης 20 (3).
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 5 (1), Παπαμακάριος 2, Καράμπουλας 16 (2), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 14, Αγγελόπουλος 8, Κομποδιέτας 11 (3), Σκορδίλης 2, Κατούφας.
Ρεπό: Πανερυθραϊκός
Στο ημίχρονο η Δόξα Λευκάδας απένειμε τιμητική πλακέτα στον αρχηγό της εθνικής ανδρών Μιχάλη Κακιούζη για την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ όλα αυτά τα χρόνια. Ο ίδιος ο Μιχάλης Κακιούζης, ήταν αυτός που βράβευσε την εφηβική ομάδα της Δόξας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε για τη χρονιά 2015-16.