Δεν άξιζε την ήττα η Δόξα Λευκάδας

Δόξα Λευκάδας – Περιστέρι 67-72 Δεν τα κατάφερε η Δόξα απέναντι στο πρωτοπόρο Περιστέρι και ηττήθηκε με 67-72, σε ένα συγκλονιστικο ματς για την έκτη αγωνιστική της Α2. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με καλύτερο το Σκορδίλη πήραν ένα προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-21.

Η Δόξα αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλύτερους τους Τσαλδάρη και Λιακόπουλο μείωσε τη διαφορά και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Το ημίχρονο έληξε με 30-32. Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί. Με άμυνα ζώνης πέτυχε να βραχυκυκλώσει την επίθεση των φιλοξενουμενων και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τελείωμα του δεκαλεπτου με 46-42. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κάτοχο και φαινόταν ότι το φινάλε δε θα ήταν για καρδιακούς.
Εκεί φάνηκε και η πληρότητα του Περιστερίου και ο λόγος που θεωρείται το πρώτο φαβορί για την επάνοδο στην κορυφαία κατηγορία.
Με καλύτερους τους Κλαρκ, Σιγκούνα και Μαγκούρα κατάφερε να βρει λύσεις απέναντι στη ζώνη και να πάρει το προβάδισμα. Το διατήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και πήρε μια νίκη πολύ σημαντική για τη συνέχεια του πρωταθληματος.
Η Δόξα έφτασε πολύ κοντά στη νίκη αλλά δεν είχε ψυχραιμία στο τέλος του παιχνιδιού. Κάποιες λαθος επιλογές στην επίθεση δεν της επέτρεψαν να είναι αποτελεσματικη κι έτσι έφτασε στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε.
Από τη Δόξα καλύτεροι ήταν οι Λιακόπουλος, Τσαλδάρης, Πετρόπουλος και Καλαμπάκας ενώ για το Περιστέρι κορυφαίος ήταν ο Κλαρκ, που πήρε σημαντική βοήθεια από τους Μαγκουνή, Σκορδίλη και Σίμτσακ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο κλειστό της Λευκάδας βρέθηκαν περίπου 800 άτομα ενώ πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τους συνανθρώπους μας που χάθηκαν τις τελευταίες μέρες λόγω των πλημμυρων.
Δεκάλεπτα: 14-21, 30-32, 46-42, 67-72

Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης): Γιαλεσίδης 2, Τζόλος 6(1), Λιακόπουλος 20(3/4τριπ., 8ασ), Τσαλδάρης 4(1), Καλαμπάκας 8(9ριμπ), Πετρόπουλος 8(1), Ράπτης 5, Καμπουρίδης 2, Μπέμπης, Σταματέλος, Μάρκοβιτς 12.
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 18(5/8τριπ., 5ασ), Παππάς, Μαγκουνής 5, Πολυτάρχου 5, Αγγέλου, Μάντζαρης 4, Σκορδίλης 12, Σιγκούνας 18(7), Σίμτσακ 6, Δημητριάδης 2, Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 2.

πηγή: lefkadapress.gr