Ήττα στην παράταση για τη Δόξα Λευκάδας

Πανερυθραϊκός – Δόξα Λευκάδας 84-76

Η Δόξα Λευκάδας δεν τα κατάφερε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Πανερυθρα’ι’κό και ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 84-76 (κ.α. 64-64).

Το παιχνίδι ήταν δύσκολο εξαρχής για τη Δόξα αφού ήθελε να επανέλθει στις επιτυχίες, μετά από την εντός έδρας ήττα από την ομάδα της Κύμης. Αντίθετα ο Πανερυθρα’ι’κός προερχόταν από την εκτός έδρας επικράτηση επί της Βέροιας. Αυτό λοιπόν φάνηκε και στο ξεκίνημα του αγώνα, όπου η γηπεδούχος ομάδα παρουσιάστηκε πιεστική και με ενθουσιασμό στο παιχνίδι της.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία από τις δυο δεν μπορούσε να πάρει αξιόλογο προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα της Ερυθραίας, βασιζόμενη στο πάθος που δείχνουν οι παίχτες της ιδιαίτερα στις εντός έδρας αναμετρήσεις, δημιούργησε πολλά προβλήματα στη Δόξα. Με καλύτερους τους Μπάρδα και Καλιανιώτη αλλά και το Σολωμό κοντά στο καλάθι, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με μικρό προβάδισμα στο σκορ (39-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Ζιάγκου βελτίωσαν σε μεγάλο βαθμό την απόδοσή τους και σιγά σιγά μείωσαν τη διαφορά στο σκορ, ισοφάρισαν το παιχνίδι (58-58 στο 28′) και απέκτησαν και το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη ήταν ακόμα πιο έντονη. Οι Λευκαδίτες έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι δυο λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, αφού το σκορ ήταν 57-62. Η έλλειψη συγκέντρωσης όμως (και η αστοχία στις ελεύθερες βολές) έδωσε ευκαιρία στην Ερυθραία να μειώσει και τελικά να ισοφαρίσει το σκορ σε 64-64, κι έτσι το παιχνίδι να οδηγηθεί στη διαδικασία της παράτασης.

Η παράταση ήταν μεγάλης έντασης και αγωνίας. Οι ομάδες έδειξαν ότι ήθελαν το παιχνίδι πάρα πολύ, η καθεμία για τους δικούς της λόγους. Στις λεπτομέρειες όμως οι παίχτες του Πανερυθρα’ι’κού ήταν καλύτεροι και πιο ψύχραιμοι κι έτσι κατέκτησαν μια πολύ σημαντική νίκη.

Μ’ αυτή την ήττα η Δόξα έχασε μεν έδαφος σε σχέση με τις ομάδες της κορυφής αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα να προδικάσουμε οτιδήποτε. Κορυφαίοι για τη Δόξα ήταν οι Πετρόπουλος και Κανονίδης ενώ για την Ερυθραία οι Μπάρδας και Σολωμός.