Έκαμψε και την αντίσταση του ΑΟ Παλαίρου ο Τηλυκράτης

Αν και φάνηκε αρκετά δυναμικός ο ΑΟ Παλαίρου στην αναμέτρηση με τον Τηλυκράτη στο “Πλάτωνας Γρηγόρης”, μια κόκκινη στο 31ο λεπτό έδειξε να του στοιχίζει, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να καθαρίσουν το ματς στο δεύτερο μέρος.

Ο Τηλυκράτης μπήκε δυνατά και μέχρι το πρώτο 15λεπτο είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ απείλησε και με ένα σουτ του Ορφανού το οποίο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Δουλιώτη. Ο ΑΟ Παλαίρου στη συνέχεια ανέβηκε, βγήκε μπροστά και προσπάθησε να απειλήσει για να ανοίξει το σκορ. Ένα φαρμακερό σουτ του Θεοδωρίδη έδιωξε με τ’ ακροδάχτυλα ο Σκιαδάς σε κόρνερ στο 17′.

Η φάση που έκρινε το μέλλον της αναμέτρησης έγινε στο 31′, όταν ο Ορφανός έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Περιστέρη, ο οποίος και ανατράπηκε αντικανονικά από τον Ράπτη, σε μαρκάρισμα από πίσω, και ως εκ τούτου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, δεδομένου ότι ήταν τελευταίος παίκτης και ο Περιστέρης σε προφανή θέση για γκολ.

Παρ’ ότι με 10 ο ΑΟ Παλαίρου, πάλεψε στο πρώτο μέρος ενώ συνέχισε να βγαίνει μπροστά για το γκολ. Ο Τηλυκράτης που συνέχισε από την πλευρά του να ψάχνει το γκολ υπομονετικά, έφτασε κοντά στο 1-0 στο 38′, όταν ο Δημουλιάς εκτέλεσε φάουλ, ο Δουλιώτης έκανε ασταθή απόκρουση με τον Γεωργάκη να επωφελείται και να σουτάρει από το ένα μέτρο. Η μπάλα όπως πήρε πολύ ύψος και κατέληξε άουτ.

Το 1-0 έκανε ο Περιστέρης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν βρέθηκε στην περιοχή μετά από πάσα του Σιδέρη και με ασύλληπτο πλασάρισμα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του ΑΟ Παλαίρου.

Στην επανάληψη η αριθμητική υπεροχή του Τηλυκράτη άρχισε να κουράζει τους φιλοξενούμενους οι οποίοι είδαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης την εστία τους να παραβιάζεται άλλες φορές. Ο Ορφανός έκανε το 2-0 μετά από πάσα του Περιστέρη, ενώ ο Γεωργάκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό 4-0 έγραψε ο Μακρυγιάννης.

Διαιτητής: Ζιώγας    Βοηθοί: Χουλιάρας-Κώτσης