Έκανε το πρώτο βήμα στα μπαράζ η Ένωση

Η Ένωση Πάργας επιβλήθηκε του Οδυσσέα Νυδριού εκτός έδρας στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους αγώνες μπαράζ μεταξύ των 2 πρώτων από κάθε όμιλο, με έπαθλο ένα εισιτήριο για την πρώτη κατηγορία της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Αν και οι δυο ομάδες έδειξαν ισοδύναμες στην αναμέτρηση, έχοντας από ένα ημίχρονο, η Ένωση Πάργας ήταν αυτή που υπερτέρησε στα σημεία, ήταν πιο εύστοχη στις τελικές της προσπάθειες και πήρε μια νίκη που τη θέτει φαβορί για την επόμενη φάση των μπαράζ, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι το θέμα της πρόκρισης στον “τελικό” έχει τελειώσει. Κάθε άλλο μπορεί να πει κανείς, μιας σε μια αναμέτρηση με δύο ισοδύναμες ομάδες τα πάντα μπορούν να συμβούν.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ιδανική αρχή στην αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό με τον Στέφο να βρίσκεται στην περιοχή και να σουτάρει νικώντας τον τερματοφύλακα του Νυδριού, πήραν προβάδισμα στο σκορ με 0-1. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους γηπεδούχους, καθώς μετά από 5 λεπτά, ο Σ. Γαζής με κοντινή κεφαλιά στην αντίπαλη περιοχή έφερε το ματς στα ίσια.

Η αναμέτρηση είχε πολλές δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και λιγες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Ο Οδυσσέας που παρουσιάστηκε αρκετά νωχελικός στο πρώτο μέρος, μετά το γκολ της ισοφάρισης, είχε μια καλή στιγμή στο 26′ όταν ο Σ. Γαζής προσπάθησε και πάλι με κεφαλιά να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά και ένα σουτ από τον ίδιο στο 45+ όπου έδιωξε με υπερένταση ο Παπαγεωργίου σε κόρνερ.

Από την άλλη, η Ένωση Πάργας έδειξε πιο κινητική, με σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα, που της έδωσαν την ευκαιρία για φαρμακερές αντεπιθέσεις, φτάνοντας κοντά στο γκολ στο 29′, όταν ο Ε. Παππάς βρέθηκε σε θέση βολής, όμως έκανε ένα άσχημο σουτ. Στο 37′ η Ένωση κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα, όταν ο Σκάρπος βρέθηκε στην περιοχή και με έξοχο σουτ νίκησε τον Πέτκοφ για το 1-2. Η Ένωση έκλεισε το ημίχρονο με τον καλύτερο τρόπο, καθώς σε μια αντεπίθεση δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του 45λέπτου, ο Κώστας έβγαλε έξυπνα για τον Σ. Παππά, ο οποίος δεν δίστασε να σουτάρει πριν πατήσει στην περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο και στη συνέχεια στα δίχτυα της εστίας του Οδυσσέα για το 1-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρόλοι άλλαξαν μιας και η Ένωση θέλησε να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ και να μη ριψοκινδυνεύσει μια ανατροπή, μένοντας στα μετόπισθεν και περιμένοντας τους γηπεδούχους, ενώ είχε και ένα δοκάρι σε φάουλ του Κώστα στο 47′. Ο Οδυσσέας στην επανάληψη είχε ολική υπεροχή, καθώς ο χώρος ήταν πλέον δικός του, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια, γεγονός για το οποίο και έπαιξε σημαντικό ρόλο η πολύ καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα.

Ο Σ. Γαζής έφτασε κοντά στο 2ο προσωπικό του τέρμα στο 53′ όταν βρέθηκε κοντά στην εστία μετά από παράλληλη πάσα του Μπελεγρίνου, όμως το πλασέ του απέκρουσε με τα πόδια ο τερματοφύλακας της Ένωσης. Ο Οδυσσέας απείλησε ως επί το πλείστον με μακρινά σουτ, όπως στο 67′ με τον Ταξιαρχιώτη, αλλά και με Σ. Γαζή λιγο αργότερα, να μην βρίσκουν στόχο. Τελικά το γκολ ήρθε έστω και αργά για τους γηπεδούχους, στο 86′, με τον Κομινάτο να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Ταξιαρχιώτη να αλλάζει πορεία στη μπάλα ξεγελώντας τον Παπαγεωργίου που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Διαιτητής: Σπυράκος Α. Βοηθοί: Κωνσταντίνου-Ντόμαρης