Επέστρεψε στις νίκες η Δόξα Λευκάδας

Μεγάλη νίκη σε σημασία αλλά και σε έκταση πέτυχε η Δόξα απέναντι στον Προμηθέα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας. Μια νίκη που διατηρεί την ομάδα της Λευκάδας στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας και της δίνει δύναμη για τη συνέχεια.

Η Δόξα ξεκίνησε το παιχνίδι αγχωμένα κι αυτό φάνηκε τόσο από το χαμηλό σκορ (13-13 α’ δεκάλεπτο) όσο και από τις προσπάθειες των παιχτών, τις οποίες διέκρινε ένας εκνευρισμός. Με την έναρξη όμως του δευτέρου δεκαλέπτου, η Δόξα έδειξε πολύ δυνατή. Με πίεση στην άμυνα και πολύ υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι της κατάφερε να βρει λύσεις στο σκοράρισμα και να πάρει και μια μικρή διαφορά στο σκορ. Σημαντικό ρόλο σ’ αυτό βέβαια έπαιξε και ο τραυματισμός του Κουμπούρα, ενός παίχτη-κλειδί για την πατρινή ομάδα.

Η Δόξα, με καλύτερους τους Καρύδα και Κανονίδη πήρε τον έλεγχο του αγώνα και κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ κι έτσι το ημίχρονο έληξε με την ομάδα του Τακιανού μπροστά στο σκορ με 40-33. Ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει με την έναρξη του ημιχρόνου και με την έναρξη έκανε ένα επί μέρους σκορ 0-5. Όχι για πολύ όμως, μιας και η Δόξα ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα. Ξανά μέσα από την πολύ διαβασμένη άμυνά της, παγίδεψε τους πατρινούς και τους οδήγησε σε πολύ κακές επιλογές. Κατάφερε πολλές φορές να πετύχει καλάθια στον αιφνιδιασμό και να ανεβάσει τη διαφορά στο σκορ σε διψήφιο αριθμό.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 63-47. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Δόξα συνέχισε να είναι πολύ διαβασμένη στην άμυνά της. Η χρησιμοποίηση πολλών παιχτών από τον Τακιανό βοήθησε ώστε οι παίχτες να είναι ξεκούραστοι και φρέσκιοι. Με συνεχόμενη πίεση λοιπόν η Δόξα δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης για το νικητή του παιχνιδιού.

Τελικό σκορ 87-69.
Πολύ σπουδαία νίκη για τη Δόξα λοιπόν, που δείχνει ότι έχει δυνατότητες να μπει στην πεντάδα των play-off και από κει και μετά όλα γίνονται.

Κορυφαίοι για τη Δόξα οι Κανονίδης, Καρύδας, Χρυσόπουλος και Βαγενάς ενώ για τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Κουμπούρας (όσο αγωνίστηκε), Τσάμης, Πέττας και Πέτροβιτς.

Πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του σεισμού της Λευκάδας.