Επιστροφή στις νίκες (1-2)

Σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, ο Τηλυκράτης ανέτρεψε το εις βάρος τους σκορ και πήρε το δεύτερο φετινό «διπλό» επί του Θεσπρωτού

Πίσω του άφησε την ήττα από τον Ρήγα Φεραίο ο Λευκαδίτικος σύλλογος, νικώντας 2-1 τον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα. Μάλιστα, οι ποδοσφαιριστές του Ανδρέα Παντζιαρά είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν, ωστόσο ο Κωνσταντάκος απέκρουσε το πέναλτι του Ιασωνίδη στο πρώτο 45λεπτο. Από την άλλη, οι Ηπειρώτες του Νίκου Σταύρου, στην πρώτη του εμφάνιση στον πάγκο των γηπεδούχων, ευτύχισαν να προηγηθούν, όμως δέχτηκαν δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος και υπέστησαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε στο 15’, όταν ο Καραγκούνης προέβη σε σπουδαία επέμβαση, σε κεφαλιά του Γιάκου. Στο 17’ ένα πολύ καλό σουτ του Βασιλείου πέρασε λίγο άουτ, για να έρθει στο 24’ η φάση του πέναλτι. Ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού ανέτρεψε τον Σιδέρη, με τον κ. Νικόπουλο να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιασωνίδης, με τον Κωνσταντάκο να τον νικά και να κρατά το μηδέν. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από σέντρα του Μέμμου, ο Μπίκας πήδηξε στους αιθέρες και με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 26’ ο Σουκιάς επιχείρησε ένα σουτ, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Ο Τηλυκράτης μπήκε απειλητικά και στο 46’ το σουτ του Σιδέρη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Στο 60’ μια μακρινή εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου έδιωξε σε κόρνερ ο Κωνσταντάκος, ενώ στο 67’ το δυνατό σουτ του Μπίκα πέρασε έξω από τα δοκάρια του Καραγκούνη. Στο 69’ ήρθε και η ισοφάριση των φιλοξενούμενων. Ο Παπαδόπουλος με κοντινή προβολή βρήκε δίχτυα για το 1-1. Στο 71’ ο Παπαδόπουλος είχε ξανά απειλητικές διαθέσεις, όμως την κεφαλιά του απέκρουσε ο Κωνσταντάκος. Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή. Ο Καλογέρης με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή δεν δυσκολεύτηκε για το 2-1. Στις καθυστερήσεις ο Τηλυκράτης μπορούσε να κάνει και το 3-1, αλλά ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού είπε για ακόμη μια φορά «όχι», αυτή τη φορά βγάζοντας το τετ-α-τετ του Καλογεράκη στο τελευταίο λεπτό.

Σκόρερ: 25′ Μπίκας – 69′ Παπαδόπουλος, 73′ Καλογέρης

Κόκκινη:

Θεσπρωτός (Νίκος Σταύρου): Κωνσταντάκος, Ηλίας, Λαγός, Νόνης, Μυρσινιάς, Πέντσας (78′ Μπλέτσας), Μέμος, Γιάκος (83′ Τσιουμτσιούδας), Μπίκας, Σουκιάς (60′ Ντόκος), Βιτώρος.

Τηλυκράτης (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Βρεττός, Καταγής, Πολυχρονάκης, Ιασωνίδης, Βασιλείου, Ορφανός (46′ Περιστέρης), Κτενάς, Παπαδόπουλος (83′ Μπουρδούβαλης), Σιδέρης (76′ Γεωργάκης), Καλογέρης.

Διαιτητής: Νικόπουλος (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Ξηρομερίτη, Μίχος (Κέρκυρας)