ΕΣΚΑΒΔΕ:Εφηβικό: Πρωταθλήτρια η Δόξα Λευκάδας

Η Δόξα Λευκάδας κατέκτησε το πρωτάθλημα στο Εφηβικό κερδίζοντας τον ΑΓΣΙ στο κλειστό γυμναστήριο της Άρτας με 65-61.
Σερί οι κατακτήσεις για τον Δημήτρη Κόγκα τον προπονητή της Δόξας καθώς πρόπερσι πήρε το μινι, πέρυσι το Παιδικό και φέτος το Εφηβικό αποτελώντας εγγύηση για την ομάδα με την μεθοδική δουλειά του. Στα του παιχνιδιού ο ΑΓΣΙ με καλύτερους τους Γεωργίου και Βαγγέλη προηγήθηκε με 11-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και 26-28 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Ιωαννίνων έπαιξε ζώνη την οποία οι παίκτες της Λευκάδας αντιμετώπισαν οχι με σουτ αλλά με συνεχή drive με τον Ιωακειμίδη (MVP του πρωταθλήματος Εφήβων μακράν του δευτέρου) να κάνει θραύση και να καταφέρνει να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του ενός πόντου με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιώργος Σολδάτος κάνει καταπληκτική δουλειά στην επίθεση εκμεταλλευόμενος τις παγίδες που έκαναν οι παίκτες του ΑΓΣΙ στον Ιωακειμίδη. Η Λευκαδα ξεφεύγει με 54-45 και θέτει τις βασεις για την νίκη. Ο ΑΓΣΙ κάνει την τελική αντεπίθεση του με τους Γεωργίου, Βαγγέλη και Καννή αλλά η Λευκάδα παρότι ήταν άστοχη στις βολές στο τέλος κρατάει το υπέρ της σκορ και παίρνει την νίκη με 65-61. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Θοδωρής Ιωακειμίδης με 22 πόντους ενώ ο Γιώργος Σολδάτος είχε 19. Απο τον ΑΓΣΙ σπουδαία εμφάνιση απο τους Βαγγέλη με 20 και Γεωργίου με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα:Α:11-12 Β:26-28 Γ:43-42 Δ:65-61

Δόξα Λευκάδας(Κόγκας): Ζαβερδινος, Σολδάτος Π. 9, Ιωακειμίδης 22(2), Κονιδάρης, Μαυρομάτης 3, Ροντογιάννης 6, Σολδάτος Γ. 19(1), Κοψιδάς, Λάζαρης, Ζαβιτσάνος, Τσιριμπάκης 6, Κελάριου

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης): Γεωργίου 15, Καραμπίνας, Τζουβάρας 7, Καννής 9(1), Βαγγέλης 20, Μητσόπουλος, Ποσποτίκης, Τζήμας 6, Χρηστάκης, Πολύζος, Μπαζάκας 4, Βάσσης