Έσπασε το ρόδι ο ΑΟ Παλαίρου

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ο ομάδα της Παλαίρου, όπου επικράτησε μέσα στο γήπεδο των Σφακιωτών του γηπεδούχου ΑΟ Καρυάς με 2-5. Οι μπέμπηδες πήραν αυτό για το οποίο πάλευαν τις προηγούμενες αγωνιστικές και που η τύχη τους είχε στερήσει. Σε μια δυνατή αναμέτρηση, με τους Καρσάνους να έρχονται από την πολύ καλή εμφάνιση της περασμένης αγωνιστικής, παρουσιάστηκαν σοβαροί στην άμυνα, απωθώντας τις πολιορκίες των γηπεδούχων που απείλησαν κατά κύριο λόγο με στημένες μπάλες.

Ο ΑΟ Παλαίρου προηγήθηκε μόλις στο 10′ με τον Λίτο να εκμεταλλεύεται ασυνεννοησία μεταξύ αμυντικού και τερματοφύλακα της Καρυάς, να κλέβει και να πλασάρει για το 0-1. Η Καρυά ισοφάρισε στο 35′ με τον Χαλκιόπουλο Π. να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ για το 1-1. Μέχρι το ημίχρονο η ομάδα της Παλαίρου ξαναπήρε προβάδισμα στο σκορ, με τον Λίτο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, παίρνοντας το ριμπάουντ έπειτα από απόκρουση του Κορφιάτη σε σουτ του Μετσόλι.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά ζητώντας το γκολ της ισοφάρισης και κλείνοντας μέχρι ένα χρονικό σημείο τον ΑΟ Παλαίρου στα καρέ της εστίας, όμως δεν έγιναν ιδιαίτερα απειλητικοί, καθώς οι προσπάθειές τους σταματούσαν στην καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενουμένων. Στο 65′ και σε μία αντεπίθεση για την Πάλαιρο ο Καλέμι από τη γωνία της περιοχής κεραυνοβόλησε την εστία του Κορφιάτη κάνοντας το 1-3.

Η Καρυά μείωσε και πάλι στο 70′ (2-3) με τον Χαλκιόπουλο Σ. να παίρνει την κεφαλιά στην περιοχή έπειτα από εκτέλεση φάουλ και στα επόμενα λεπτά ακυρώθηκε για οφ σάιντ γκολ των γηπεδούχων, με τον Σκέμπι να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γιαπλέ. Ο ΑΟ Παλαίρου συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει και τέταρτο γκολ, το οποίο και πέτυχε στο 80′ σουτ του Μετσόλι απο τη γραμμή της περιοχής κάνοντας το 2-4. Λίγο πριν την εκπνοή και στο 89ο λεπτό η ομάδα της Παλαίρου κέρδισε πέναλντι σε ανατροπή του Μετσόλι στην περιοχή, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Κατσιλιανός, γράφοντας το 2-5.

Η ομάδα της Καρυάς τελείωσε το ματς με 8 παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη στη φάση του πέναλντι ο Νταλιάρδας, όπως και ο αρχηγός της ομάδας Χαλκιόπουλος Π. για διαμαρτυρία, ενώ με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Καρυάς για εξύβριση προς τον διαιτητή.

Διαιτητής: Ρίππης   Βοηθοί: Παπαδόπουλος-Μαυροκέφαλου