Εθνικός Φιλιππιάδας – Πύδνα Κίτρους στο Χ

Στο Χ έμειναν Εθνικός Φιλιππιάδας και Πύδνα Κίτρους, σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο και υπό συνεχή βροχή κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Με την ομάδα της Πύδνας Κίτρους να στέκεται πολύ καλά στο πρώτο μέρος, να έχει τις ευκαιρίες, προηγήθηκε στο 25′, αλλά ο Εθνικός αντέδρασε λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Ηλία Μαγκάκη να πραγματοποιεί αλλαγή στο 40′ και να περνά τον Λάππα στην κορυφή της επίθεσης, περνώντας στη θέση του τον Παπαβασιλείου, ο οποίος αντικατέστησε τον Παπαρούνα. Ο Λάππας μίλησε λίγο μετά, στο 44′ δικαιώνοντας τον προπονητή του και κάνοντας γκολ την πρώτη ουσιαστική απειλή των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και ειδικά μέχρι τα μισά του ημιχρόνου όπου και προηγήθηκαν. Στο 17′ ο Μπαντής απέκρουσε φάουλ, με την μπάλα να φτάνει στον Δήμα, ο οποίος έκανε ένα κακό σουτ, με αποτέλεσμα να μην κινδυνεύσει η εστία των γηπεδούχων. Στο 25′ και πάλι σε διπλή φάση, ο Κυπαρρίσης σούταρε, ο Μπαντής έδιωξε αρχικά, όμως η μπάλα έφτασε στον Μακράκη, ο οποίος πλάσαρε για το 0-1.

Ο Εθνικός είχε ένα σουτ με τον Παπαρούνα στο 31′ που κατέληξε άουτ, για να ξαναφτάσει κοντά στον γκολ η Πύδνα Κίτρους και πάλι με διπλή ευκαιρία, όταν ο Τσιούνης προσπάθησε να πλασάρει τον Μπαντή που απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Κυπαρρίση που σούταρε, ευτυχώς όμως για τους γηπεδούχους η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 44′ ο Λάππας που είχε περάσει στην κορυφή της επίθεσης μετά την αλλαγή του προπονητή του Εθνικού, βρέθηκε στην περιοχή μετά από σέντρα του Κολιάκη, πλασάροντας για την ισοφάριση και το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός ισορρόπησε το παιγνίδι και βγήκε μπροστά έχοντας κάποιες καλές στιγμές για να πάρει κεφάλι στο σκορ, όπως στο 63′ όταν ο Γήτας έκανε ένα πολύ καλό σουτ, όμως ο Ταταρίδης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 72′ σουτ του Κόμνου, εκπληκτική απόκρουση του Ταταρίδη και πάλι σε κόρνερ. Τελευταία καλή στιγμή του αγώνα στο 75′ όταν ο Κολιάκης σούταρε, όμως ο Ταταρίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Τα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση, προσπαθώντας να πάρουν την νίκη για την οποία και ήρθαν στη Φιλιππιάδα, όμως η ομάδα του Εθνικού, έδειξε χαρακτήρα, δεν υπέπεσε στο παραμικρό λάθος με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει στο 1-1 του πρώτου ημιχρόνου μετά και το τελευταίο σφύριγμα του Μακρυπόδη.

Διαιτητής: Μακρυπόδης (Αχαΐας) Βοηθοί: Μεϊντάνας-Γκαβέρας (Αχαΐας)