Εύκολη νίκη για τη Δόξα Λευκάδας επί του Φιλιππου Βέροιας

Άλλη μια νίκη στο ενεργητικό της πρόσθεσε η Δόξα στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ.

Η Δόξα εμφανίστηκε σοβαρή από την αρχή του παιχνιδιού και δεν άφησε περιθώρια στο Φίλιππο να διεκδικήσει οτιδήποτε. Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής μιας και αν εξαιρέσουμε το πρώτο πεντάλεπτο, από κει και μετά οι παίχτες του Τακιανού πάτησαν γκάζι και το σκορ έπαιρνε ολοένα και μεγαλύτερες διαστάσεις.
Η διαφορά στην ποιότητα των ομάδων ήταν εμφανής και απεικονιζόταν και στο σκορ, κάθε φορά που τελείωνε το δεκάλεπτο.
Το πρώτο έληξε με σκορ 25-11 ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε στους 20 (43-23). Από αυτό και μόνο φαινόταν ότι το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Δόξα εμφανίστηκε εξίσου σοβαρή και μαχητική μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Βέροιας. Η σοβαρότητα στην άμυνα αλλά και η δημιουργία στην επίθεση (πράγμα που φαίνεται και από το μεγάλο αριθμό των ομαδικών ασίστ) ήταν τα χαρακτηριστικά που διέκριναν τους παίχτες της λευκαδίτικης ομάδας.
Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 64-40. Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι προπονητές μπόρεσαν να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε παίχτες που συνήθως δεν χρησιμοποιούν.
Τελικό σκορ 86-55.
Από τη Δόξα ξεχώρισαν οι Κανονίδης, Τραϊανός και Κούτρας ενώ από τη Βέροια καλύτεροι ήταν οι Ότοβιτς και Κασαμπαλής.

Ήταν η τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή των Χριστουγέννων. Οι ομάδες θα επανέλθουν στη δράση στις 9 Ιανουαρίου. Μέχρι τότε η Δόξα θα προσπαθήσει να βελτιώσει τους τομείς του παιχνιδιού της και να εμφανιστεί ακόμα καλύτερη και πιο δυνατή ενόψει της πολύ δύσκολης συνέχειας.