Ένα γκολ ήταν αρκετό…

Δεύτερη νίκη για τον Εθνικό στη Φιλιππιάδα, 1-0 τον Οπούντιο Μαρτίνου σε… χαμηλό τέμπο
Αν το ζητούμενο του σημερινού αγώνα ήταν η νίκη και οι τρεις βαθμοί, αναμφίβολα ο Εθνικός Φιλιππιάδας πέτυχε απόλυτα το σκοπό του. Αν όμως ζητούμενο ήταν και η βελτιωμένη εικόνα της ομάδας σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, τότε η ομάδα του Εθνικού θα πρέπει να κάνει αρκετά βήματα ακόμη για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο.
Ήταν από τα ματς που περισσότερα έχεις να χάσεις σε μια γκέλα (γκρίνια, εσωστρέφεια, αντιστροφή της ψυχολογίας), παρά να κερδίσεις (νίκη «εντός προγράμματος» σε εντός έδρας παιχνίδι), απέναντι σε ένα αντίπαλο που ερχόταν από εντός έδρας ήττα και έψαχνε απεγνωσμένα να… πιαστεί από κάπου ή αν θέλετε, να κάνει σεφτέ στους βαθμούς. Το σεφτέ τελικά (στους… άσσους) τον έκανε ο Εθνικός. Απόλυτα δίκαια.
Δεν ήταν ένα παιχνίδι που θα το… θυμάται κάποιος για καιρό. Το πιθανότερο δε είναι, οι περισσότεροι έως… μεθαύριο να το έχουν ξεχάσει. Ματς σε χαμηλό τέμπο, με τον Εθνικό να ψάχνει να βρει τα πατήματά του στο πρώτο εικοσάλεπτο και τον Οπούντιο να έχει μπει πιο ορεξάτος θέλοντας να αιφνιδιάσει. Ήταν η ομάδα του Μαρτίνου μάλιστα αυτή που έκανε για πρώτη φορά αισθητή (και πολύ μάλιστα) την παρουσία της στο τερέν, με τον Κακκάβα στο 13ο λεπτό. Δυο λεπτά μετά ο Εθνικός Φιλιππιάδας πέτυχε το μοναδικό του γκολ με τον Χρηστογιάννη να κάνει το δικό του… σεφτέ με τα αντίπαλα δίχτυα.
Ο σκόρερ είχε λίγο αργότερα στο 32’ ένα σουτ στο δοκάρι του Καρανάσου, ενώ παρόμοια τύχη είχε σουτ του Παπαρούνα στο 45’ που θα μπορούσε να είχε «τελειώσει» το ματς. Σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά ο Κακάβας είχε μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα αυτή τη φορά και συγκεκριμένα στο 38’ όμως και πάλι ο Μπαντής ήταν ο κερδισμένος της μονομαχίας, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.
Η επανάληψη Στην επανάληψη το ματς δεν είχε την ίδια φρεσκάδα. Οι γηπεδούχοι χωρίς τον Σιδέρη που τραυματίστηκε, ενδιαφέρθηκαν περισσότερο για το μηδέν, αν και στο 83’ από ένα ακόμη στημένο και συγκεκριμένα από την πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Χρηστόγιαννη θα μπορούσαν ένα ακόμη γκολ αν ο τερματοφύλακας του Μαρτίνου δεν απέκρουε εντυπωσιακά. Το φινάλε ανήκει στους φιλοξενούμενους που είδαν στο 85’ τη γυριστή κεφαλιά του Τσέλλου να προσγειώνεται στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαντή, ενώ οι καρδιές «έσπασαν» στο 94’ όταν από κεφαλιά του Δέδε η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Λέντζο για να μείνει ως τελικό αποτέλεσμα το 1-0.
Διαιτητής: Καλύβας (Αχαΐας)
Βοηθοί: Γκοτσόπουλος-Οικονόμου (Αχαΐας)
Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Μαλλάτος, Παπαβασιλείου, Λέντζος, Κολιάκης (86’ Ρακόπουλος), Τσακανίκας, Σιδέρης, (λ.τρ 24’ Γιαννούλης), Γήτας, Παπαρούνας (77’ Νικολαΐδης)
Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καρανάσος, Κουτσούμπας, Κωτσαλάς Σ., Σπυριδάκης, Τσέλλος, Γκριτζάπης (69’ Κωτσαλάς Ν.), Πέππας, Δέδες, Κόκα (78’ Δημητρέλης), Καντού, Κακάβας (73’ Μπέντας)