Ο Εθνικός Φιλιππιάδας, νίκησε 2-0 τον Ρήγα Φεραίο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Δεν εντυπωσίασε, αλλά σε τέτοια χρονική περίοδο μετράει η… ουσία. Ο Εθνικός ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στη νέα αγωνιστική περίοδο, επικρατώντας 2-0 του Ρήγα Φεραίου στην Φιλιππιάδα για την πρώτη αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής.
Το ματς
Η αναμέτρηση, κακά τα ψέματα, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Δεν είχε καλό ρυθμό, το θέαμα ήταν φτωχό. Γενικότερα, βαρετό το παιχνίδι και με λιγοστές πραγματικά καλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Ο Εθνικός ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του, αν και φάνηκε ότι είναι πίσω ακόμα και ότι χρειάζεται πολύ δουλειά. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ελάχιστα και πάτησαν πολύ λίγο την αντίπαλη περιοχή.
Από την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, μπορούσε να εικάσει κάποιος ότι όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη γκολ, θα έπαιρνε και το ματς. Τελικά, σκόραρε ο Εθνικός πρώτος, αλλά το ματς δεν… έμεινε στο ένα τέρμα. Ο Γήτας στο 36ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Χρηστογιάννη και με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κεφαλά.
Εκεί ουσιαστικά έβαλε γερές βάσεις για τρίποντο ο Εθνικός Φιλιππιάδας, όσο και αν ακούγεται και διαβάζεται ως υπερβολή. Όλα αυτά για τους παραπάνω λόγους. Οι φάσεις λίγες μπροστά από τις δύο εστίες και ο Ρήγας Φεραίος δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει. Η νίκη «κλείδωσε» στο 73’ όταν ο Λάππας με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κεφαλά.
Στο τελευταίο τέταρτο προσπάθησε ο Ρήγας Φεραίος να… μπει ξανά στο ματς, αλλά ήταν αργά και δεν κατάφερε να μειώσει. Από την άλλη ο Εθνικός Φιλιππιάδας «έκατσε» πάνω στο υπέρ του σκορ σε εκείνο το χρονικό διάστημα.
Διαιτητής: Τόμπρος
Βοηθοί: Βλάσσης- Γραικός
Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χριστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος (75΄Γατσέλος), Λέντζος (53΄λ.τρ. Γιανούλης), Κολιάκης (83΄λ. τρ. Νικολαΐδης), Τσακανίκας, Σιδέρης, Γήτας, Λάππας.
Ρήγας Φεραίος (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς, Χατζηθανασίου, Βουραζέρης, Σπάθης, Γούτσιος, Αλεξίου (46΄Κορέτα), Χατζής, Γουτούλης (61΄Σφάκας), Σέττος, Ζενούνι (70΄ Γκάγκας), Γκίκα.