Χ στο 90′ για ΑΟ Παλαίρου και ΑΕΚ Αρχαγγέλου

Ισόπαλες αναδείχθηκαν ΑΟ Παλαίρου και ΑΕΚ Αρχαγγέλου στό μοναδικό Χ της αγωνιστικής. Πολύ καλό παιγνίδι, τουλάχιστον στο 2ο ημίχρονο όπου και σημειώθηκαν 4 γκολ και σίγουρα οι γηπεδούχοι θα ήθελαν να αποφύγουν το τελευταίο. Παρ’ όλα αυτά η Πάλαιρος δείχνει, αν και άπειρη από την κατηγορία αλλά και σαν σύνολο, να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο πετυχαίνοντας μια ανατροπή μέσα σε μόλις 12 λεπτά.
Η ομάδα του Νίκου Κωσταράκη μπήκε αρκετά δυνατά και δημιούργησε δυο καλές φάσεις μέχρι το τέταρτο, όμως στη συνέχεια το παιγνίδι σταθεροποιήθηκε. Δυνατές μονομαχίες και τη μπάλα να παίζεται στο κέντρο, με μοιρασμένο παιγνίδι παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στο πρώτο άχρωμο μέρος.
Στην επανάληψη ο Τουμανίδης έβαλε φωτιά στο ματς με μακρινό σουτ φάουλ και τη μπάλα να γκελάρει προ του Καραΐσκου και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1 στο 56′. Ένα γκολ που αφύπνησε τους μπέμπηδες, οι οποίοι βρήκαν το σθένος να περάσουν στην επίθεση και να διεκδικήσουν κάτι από το ματς.
Μόλις στο στο 63′ σε μια όμορφη φάση όπου χάθηκε η μπάλα στην περιοχή, εμφανίστηκε στα πόδια του Ζέλου ο οποίος με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.
Στο 75′ ο Λίτος έγινε κάτοχος της μπάλας στη μικρή περιοχή και με σουτ κάνει το 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Πάλαιρος θα κάνει το αντίστοιχο της Κατουνας στην παρθενική της εμφάνιση στην κατηγορία και θα πάρει το τρίποντο, ο Τουμανίδης με σουτ το οποίο βρήκε στα σώματα και ξεγέλασε τον Καραΐσκο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παγώνοντας το γήπεδο της Παλαίρου και γράφοντας το τελικό 2-2 στο 90′.
Διαιτητής : Αλεξανδροπουλος
Βοηθοί : Μπάρκας, Λάζαρης
ΑΟ Παλαίρου (Κωσταράκης) Καραΐσκος, Τσακάλης (89’Παπαζώης), Κολοβός Γ., Ασημάκης, Στριφτάρης, Μετσόλι, Προξενιάς, Ράπτης (61’Χρυσούλης), Ζέλος, Λίτος, Καλέμι
ΑΕΚ Αρχαγγέλου(Καραμούτσος): Ίσπογλου, Αντωνίου, Τσενίκογλου Σ., Ζήσης, Κοτένογλου, Μουρεχίδης, Σταύρακας, ΤσενίκογλουΧ., Καρασαββίδης, Τουμανίδης, Σοφόπουλος (Κουμπής)