Φιλική ήττα πριν την πρεμιέρα για την Πύδνα Κίτρους

Την ήττα με 0-1 γνώρισε η Πύδνα Κίτρους στο Βατάν της Κατερίνης, όπου και αγωνίστηκε με τον Καμπανιακό της Χαλάστρας. Ομάδα του 1ου ομίλου της Γ΄εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα της Πιερίας είχε διαφορετικά πρόσωπα στα δυο ημίχρονα, αφού την καλή παρουσία του 1ου μέρους διαδέχθηκε μια μέτρια στο δεύτερο, την οποία και εκμεταλλεύτηκαν οι πολύ καλοί φιλοξενούμενοι για να πάρουν τελικά την νίκη.

Σίγουρα δε πρόκειται για τίποτα παραπάνω από μια φιλική αναμέτρηση δυο ομάδων που προετοιμάζονται για το πρωτάθλημα το οποίο όμως ξεκινάει την επόμενη εβδομάδα και θα πρέπει άπαντες τη συγκεκριμένη εποχή, να είναι έτοιμοι για την πρεμιέρα.

Ο Καμπανιακός πέτυχε γκολ με τον Μπάλλιο στο 7ο λεπτό αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον διαιτητή Σταυρίδη. Στο 12΄αντικαταστάθηκε Αλμπάνης λόγω τραυματισμού (τράβηγμα), με την θέση του να παίρνει στο παιχνίδι ο Σαρίδης.

Στο 20΄ο Παυλίδης πήρε ωραία την μπάλα στα δεξιά από τον Όττα, μπήκε μέσα στην περιοχή από δεξιά και σούταρε συρτά, για να βρεί η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κηπουρού.
Στο 23΄ίδια φάση περίπου με την προηγούμενη με τον Παυλίδη να επιχειρεί σέντρα σούτ και την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 30΄ο Παυλίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τσιούνης πήρε την κεφαλιά την οποία εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Κηπουρός.
Λίγο πριν τελειώσει το 1ο μέρος ο Αθανασιάδης σούταρε δυνατά για διώξει με τα πόδια ο Ταταρίδης. Φάση που προκάλεσε τον τραυματισμό του και στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε από τον Αλυσανδράτο.

Στο 52΄ο Ταχματζίδης πλάσαρε από κοντά με τον Δημητρίου να σώζει πάνω στην γραμμή και στο 72΄ο πολύ καλός Μαυρίδης, ανατράπηκε έξω και 1 μέτρο περίπου από την γραμμή της περιοχής του Αλυσανδράτου. Το φάουλ εκτέλεσε με φοβερό σουτ ο Ταχματζίδης που άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.
Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο κι έτσι έληξε το παιχνίδι με αυτό το σκορ.

Πύδνα Κίτρους (Αποστόλης Στύλος): Ταταρίδης (46΄Αλυσανδράτος), Λαζαρίδης, Ραπτόπουλος, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Δήμας, (75΄ Τσιώμης), Πετρουτζέλης (70΄Τρικαλόπουλος), Όττα (46΄Καραγκούνης), Μακράκης, Παυλίδης, Τσιούνης (75΄Σεχολάρι)

Καμπανιακός (Θούλης Γιαμουρίδης): Κηπουρός, Γαβανάς, Αλμπάνης (10΄ Σαρίδης), Δουρμούζης, Ρακοβίνας, Τοντόρωφ, Αθανασιάδης, Φουρτζίου, Ανδριόπουλος, Μαυρίδης, Μπάλλιος.