Και πάλι διπλό ο ΑΟ Παλαίρου στους Σφακιώτες

Να δηλώσουν το γήπεδο των Σφακιωτών σαν έδρα σκέφτονται οι ιθύνοντες του ΑΟ Παλαίρου, μιας και όπως φαίνεται τους πάει αρκετά, μετά και το δεύτερο διπλό που παίρνουν εκεί. Αστειευόμενη πάντα η διοίκηση των Μπέμπηδων δήλωσε το παραπάνω, μετά και τη νίκη με 2-3 επί του ΠΕΑΣ Κατούνας για τη 14η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις αρετές τους στην αναμέτρηση καθώς είχαν την κατοχή, έκαναν παιγνίδι και έχασαν ευκαιρίες για να καθαρίσουν από νωρίς το ματς. Από την άλλη, η Κατούνα τα βρήκε σκούρα, παρ’ όλο  που είχε κι αυτή ευκαιρίες ακόμα και για τη νίκη όπως και ένα δοκάρι με τον Κρητικό. Ένα ματς που σίγουρα ευχαριστήθηκαν όσοι το παρακολούθησαν, αλλά γιόρτασαν οι φιλοξενούμενοι.

Οι Μπέμπηδες πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 19′ όταν Καλέμι και Λίτος συνδυάστηκαν στην περιοχή, με τον Λίτο να πλασάρει τον Καρφάκη και να κάνει το 0-1. Δέκα λεπτά μετά, ο ΠΕΑΣ Κατούνας έφερε στα ίσια το ματς, με τον Φέτση να παίρνει το ριμπάουντ και να πλασάρει, όταν η μπάλα  σταμάτησε στο δοκάρι των φιλοξενουμένων μετά από σέντρα σουτ. 1-1 στο 30′ με το ματς να έχει πολύ δρόμο.

Ο ΠΕΑΣ Κατούνας έφερε το ματς τούμπα στο  37′ όταν μετά απο εκτέλεση φάουλ, ο Κρητικός βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινό σουτ έδωσε το προβάδισμα 2-1 για την ομάδα του.

Ο ΑΟ Παλαίρου απάντησε πριν τελειώσει το ημίχρονο, ισοφαρίζοντας 2-2 στο 41′, με τον Λίτο να ανατρέπεται στην αντίπαλη περιοχή και να εκτελεί στην συνέχεια εύστοχα την εσχάτη των ποινών.

Το τελικό 2-3 γράφτηκε στο 67′ όταν ο Ζέλος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, όμως στην επαναφορά ο Στριφτάρης από κοντά έκανε την κεφαλιά, δίνοντας ένα χρυσό τρίποντο στην ομάδα του.

Διαιτητής: Σπυράκος  Βοηθοί: Πάσχος- Ντόμαρης