Αντιστάθηκε και στην Καλλιθέα (1-1)

Ούτε τον Καραϊσκάκη, κατάφερε να νικήσει η Καλλιθέα και έμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Νίκη ήθελε η ομάδα της Καλλιθέας για να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ από την πλευρά του ο Καραϊσκάκης με νίκη θα απομακρυνόταν από την ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς

Με φόρα μπήκε στην αναμέτρηση η ομάδα της Άρτας, αφού μόλις στ ο 5’ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Δημητριάδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουτογλίδη. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα μετά τα πρώτα πέντε λεπτά αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Στο 21’ ο Μάκο μπήκε στην περιοχή και δέχθηκε ένα μαρκάρισμα με κάποιος από τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι όμως ο διαιτητής την αναμέτρησης είχε άλλο γνώμη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν χώρους στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να γίνουν απειλητικοί. Έτσι η Καλλιθέα βγήκε μπροστά και στο 39’ μετά από κόρνερ του Μάκο, ο Συριόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Το ημίχρονο έκλεισε χωρίς κάποια σημαντική φάση και με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Καλλιθέα είχε τον έλεγχο και προσπάθησε να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ. Τα πράγματα όμως άλλαξαν στο 55’, όταν Κυριάκης που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στην αναμέτρηση κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουκινάς, ο οποίος νίκησε τον Κουτογλίδη και έκανε το 1-1, με τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων να μην δέχονται την απόφαση του κ.Κορδολαίμη . Στο 57’ ο σκορερ των γηπεδούχων, προσπάθησε να σημειώσει και δεύτερο γκολ αλλά ο Κουτογλίδης μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Μετά την ισοφάριση οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό τους επιθετικά, με αποτέλεσμα να μην σημειωθεί κάποια σημαντική φάση. Εξαίρεση το σουτ του Μαρκίδη στο 79’ το οποίο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κουτογλίδης. Ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καλλιθέα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μάκο, ο Σμυρλής σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Σκόρερ: 39’ Συριόπουλος, 55’ Λουκίνας

Καλλιθέα (Γιάννης Τσιβιλόγλου): Κουτογλίδης, Καντέ, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Σεζάι, Βασιλείου, Χοτζάλι(84’ Κερασίδης), Μάκο, Βαλμάς(62’ Σμυρλής), Γκέτσι(76’ Ταμπάκης).

ΑΕ Καραϊσκάκης(Θανάσης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Καραγιαννίδης, Γυφτοκώστας(73’ Γυφτοκώστας), Χούσος, Δημητριάδης(88’ Ευαγγέλου), Κόλινς, Θεολόγου, Παπανίκου, Λουκίνας, Τσοντάκης, Μακρής.

Διαιτητής: Κορδολαίμης (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Πετρίδης (Χίου), Γκότσης (Κορινθίας)

πηγή: liganews.gr