Ο Κεραυνός με καλή εμφάνιση 3-1 τον Αμβρακικό

Σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη, που συνοδεύτηκε για ένα ακόμη παιχνίδι από πολύ καλή εμφάνιση, σημείωσε ο Κεραυνός Θεσπρωτικού, καθώς επικράτησε με 3-1 στο «Κατερίνα Θάνου» του Αμβρακικού Βόνιτσας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι ποδοσφαιριστές του Ανδριανού Παπαδήμα μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν με πάθος να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Η υπεροχή της ομάδας καρποφόρησε στο 5ο λεπτό, όταν ο Στέφανος Κούσης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στον Κεραυνό. Στο 14′ ο Γεωργαλής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αμβρακικού πίεσε, προκειμένου να μειώσει το σκορ, κάτι το οποίο πέτυχε στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπεκιάρη, και στο 72΄ έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν σε σουτ του Βουλγαρίδη η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Λέκκου. Στο 75΄ ο Βουλγαρίδης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Ζιώγα μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά του Αμβρακικού που θεωρούν τραβηγμένη την αποβολή. Ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και κατόρθωσε μάλιστα να το διευρύνει στο 80΄ με τον Παπασπύρο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Ζιώγας

Βοηθοί: Χουλιάρας-Λαΐνας

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Ανδριανός Παπαδήμας): Λέκκος, Τζίμας Μ., Μπόμπορης Α., Δήμος, Παπασπύρος, Κούσης Σπ., Μπόμπορης Β., Κούσης Στ., Μαλέσκος (74΄Φέκκας), Γεωργαλής, Παπαλέξης (67΄Παλιάτσος).

Αμβρακικός Βόνιτσας (Άρης Φερεντίνος): Παχής, Θεράπος (27΄λ.τρ.Μπάτσος), Βουλγαρίδης, Φέσσας, Ιωάννου, Φουρλής, Νταλταγιάννης, Μπακοχρήστος, Κατσάρας (34΄Μπεκιάρης), Παλούκης Ν., Χασάι.