Νίκη «χρυσάφι» με ανατροπή για τον Κεραυνό Θεσπρωτικού απέναντι στον Απόλλωνα Πάργας (3-2)

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Κεραυνός Θεσπρωτικού κερδίζοντας σε ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη παιχνίδι με σκορ 3-2 τον Απόλλωνα Πάργας.

Μια σπουδαία νίκη που ήρθε με κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο από τους «κόκκινους» οι οποίοι έβγαλαν πάθος και μέταλλο νικητή όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Μια νίκη που δίνει μεγαλύτερη αξία στο «διπλό» κόντρα στον Θρίαμβο Λούρου και που ανεβάζει την ομάδα του Αντώνη Κολιού στην 8η θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς.

Ο Κεραυνός Θεσπρωτικού νίκησε σήμερα έναν δυνατό αντίπαλο με τον Απόλλωνα Πάργας να  προσπαθεί από τα πρώτα λεπτά να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους αφού είχε δοκάρι στο 6΄ προηγήθηκε στο 20΄ με τον Βέκιο, είχε δεύτερο δοκάρι στο 27΄ και σίγουρα αν η τύχη ήταν με το μέρος του θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς από το πρώτο σαραντάπενταλεπτο.

Στο 6΄ ο Τόρες με σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπόγλου.

Στο 20ο λεπτό λάθος γύρισμα του Ανδρέα Μπόμπορη στον Ισπόγλου το εκμεταλλεύτηκε ο Βέκιος  ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 27′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ από το μακρινό σουτ του Σάκη Μηλιώνη που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Ο Κεραυνός Θεσπρωτικού κατάφερε να ισοφαρίσει  στο 44ο λεπτό με πλασέ του Αθανασόπουλου. Η ομάδα του Γιώργου Μουστάκα προηγήθηκε στο 65ο λεπτό με πλασέ του Σάκη Μηλιώνη.

Στο 72ο λεπτό, ο Κεραυνός Θεσπρωτικού κέρδισε πέναλτι, και ο Κώστας Φέκκας, που είχε μπει ως αλλαγή ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε για την ομάδα του.  Στη φάση αυτή υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες προς τον κ. Φραγκούλη για την απόφαση του από τους παίκτες του Απόλλωνα Πάργας.

Στο 82ο λεπτό έγινε η ανατροπή για την ομάδα του Κεραυνού Θεσπρωτικού, όταν ο Φέκκας εκτέλεσε ένα φάουλ, λάθος στο κέντρο της άμυνας του Απόλλωνα και ο Κονταξής με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζέρη.

Στο 88΄ υπήρξε μικροένταση διακοπή και διαμαρτυρίες για κόκκινη κάρτα στον Φέκκα για ένα μαρκάρισμα στον Ντίσιο ο οποίος αποχώρησε τραυματισμένος και ίσως χάσει τον μεγάλο τελικό της Τετάρτης με τον Πανλευκάδιο.

Διαιτητής: Φραγκούλης

Βοηθοί: Σφονδύλη-Πάτσης

Κεραυνός Θεσπρωτικού(Αντώνης Κολιός): Ισπόγλου, Μπόμπορης,Μαλέσκος, Τζιάκος Γ., Κούσης Σπ., Ρακόπουλος, Μπόμπορης Β., Κούσης Στ., Αθανασόπουλος (78΄Κονταξής), Χουλιάρας (46΄Νίκου), Παππάς (67΄Φέκκας).

Απόλλων Πάργας (Γιώργος Μουστάκας):Ζέρης, Μάρκος (46΄Βάσιος), Μπιστιώλης, Ευαγγέλου, Goga, Τόρες, Ντίσιος, Βαρτζιώτης (66΄ Ντάλλας), Gllucad, Μηλιώνης, Βέκιος (77΄Σερίφης).